Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 03:52

Evaluăm... ce anume? Doar "umbre" în tot judeţul!

- Din păcate, trebuie să vorbim şi despre aspecte mai puţin plăcute reliefate de recent-încheiatul bau-bau care s-a numit Evaluarea Naţională 2016. Şi, ca să n-o mai lungim, la nivelul judeţului Argeş au existat 4 absolvenţi de învăţământ gimnazial care la examen au obţinut media generală 1! "Erăii", căci eroi nu putem spune că sunt se numesc Ilie Alexei Coşcodaru (Şcoala Gimnazială Bădeni), Iuliana Valentina Nicula (Şcoala Gimnazială "Victor Ţârcovnicul" Popeşti), Laura Maria Goga (Şcoala Gimnazială Stăneşti) şi Ionuţ Cosmin Amariei (Şcoala Gimnazială Broşteni-Aninoasa).

- Jale mare la puşcărie! Şi nu e o figură de stil, ci adevărul crud şi rece. La Penitenciarul Colibaşi s-a organizat comisie de examen pentru trei deţinuţi care s-au înscris la Evaluare. Ce a ieşit, dezastru: Pompiliu Costea s-a dat accidentat şi nu s-a prezentat, iar Constan Săndulescu şi Laurenţiu Cristian Colea au obţinut medii de 2,95, respectiv 4,25! După liberare, deţinutul român viitor luminos are!


- Chiar că "Nemo Est" la Nămăieşti! Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului nu i-a ajutat cu ceva pe cei "11 artişti" care s-au înscris la examenul de Evaluare Naţională din localitatea în care se află vestita mănăstire zidită în piatră. Unul dintre ei a intuit pericolul şi nu s-a prezentat deloc, iar ceilalţi au obţinut medii cuprinse între 1,75 (Florin Abel Mondoc) şi 4,32 (Fernando Gheorghe Onică). Trist, dar adevărat...
 

Pin It