Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 22 octombrie 2021 09:56

Semifinale până la ultima picătură de energie

Aşa s-au disputat cele două meciuri de vineri, în urma cărora aveau să se afle cei doi finalişti la simplu. Ambele partide au avut nevoie de 3 seturi şi de tie-break în cel decisiv, pentru că toţi cei 4 semifinalişti s-au agăţat cu disperare de şansa lor. Dar să o luăm pe rând.

Grigelis pornea ca favorit

În prima semifinală s-au întâlnit Petru Luncanu, din România, şi Laurynas Grigelis, din Lituania. Acesta din urmă era marele favorit şi pentru că în clasamentul ITF avea un loc mult mai bun. De asemenea, la Vitality era cotat ca al doilea favorit al turneului. Românul venea din calificări, acolo unde jucase două partide înainte de a intra pe tabloul principal. Grigelis a început în forţă şi a servit impecabil, de altfel aşa cum a făcut-o pe tot parcursul turneului. A atacat constant, dar a găsit de partea cealaltă a fileului un Luncanu extrem de motivat. Acesta a ripostat cu lovituri în lung de linie şi cu schimbări de direcţie care l-au pus în dificultate pe lituanian. Ambii jucărori au reuşit câte două break-uri şi după mai bine de o oră de joc s-a ajuns la tie-break. Luncanu a început mai bine şi a condus cu 3-0. Grigelis a revenit şi a egalat, apoi românul a accelerat şi şi-a adjudecat primul set cu 7-4.

A căzut în setul doi

Grigelis avea experienţa meciului anterior, cu francezul Ubiergo, atunci când pierduse la fel primul set. A intrat pe teren mult mai motivat şi nu i-a mai dat vreo şansă românului. A făcut break după break, iar la serviciu nu a greşit. A egalat rapid la seturi, impunându-se cu 6-1 şi a arătat că este, poate, cel mai complet jucător de la Vitality. Se intra în set decisiv, iar Luncanu părea epuizat. A plecat la vestiar, iar spectatorii apreciau în cor jocul lituanianului. Dar Petru Luncanu nu-şi spusese ultimul cuvânt.

Nu au vrut să renunţe

Setul al treilea s-a disputat de la egal la egal până s-a ajuns la 6-6. Ambii jucători şi-au câştigat serviciul, iar Grigelis s-a trezit cu un Luncanu total schimbat faţă de setul secund. Începea tie-break-ul şi românul câştiga din nou primele mingi. Lituanianul a revenit şi de această dată şi a egalat la 5. Luncanu era la serviciu şi a făcut 6-5. Avea primul punct de meci, iar tribuna plină îl aclama. Numai că adversarul său nu a greşit la serviciu şi a egalat. La 6-6, Grigelis a lovit în cros şi l-a obligat pe Luncanu să dea mingea în fileu. Acum Laurynas era favorit. Românul, spre norocul său, a beneficiat de un retur în afară al adversarului şi era egal la 7. Serviciu bun al lui Luncanu, Grigelis se grăbeşte şi e altă minge de meci pentru Luncanu. Serveşte Grigelis, sunt câteva schimburi rapide de mingi cu Luncanu în dificultate, dar pe atacul constant al lituanianului, acesta greşeşte şi cu un rever care duce mingea în out, trimiţându-l pe român în finală. Se împlineau 3 ore de la startul meciului când Petru era mult mai aproape de a-şi îndeplini visulul pe care l-a avut înainte de Vitality: să câştige trofeul.

Economiseşte timp şi bani abonându-te la  la orice poștaș sau oficiu poștal din județ ori din țară!

Abonamentul pe o lună costă 15 lei, pe trei luni 42 de lei, pe șase luni 80 de lei, iar pe un an 150 de lei.