Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 22 octombrie 2021 16:22

Astăzi şi mâine se joacă finalele!

Ziua de joi a fost destinată sferturilor de finală pentru partidele de simplu şi semifinalelor de dublu. Cei care au fost la baza de tenis de lângă ştrand au avut ce vedea: meciuri de o calitate incredibilă, jucători motivaţi şi rezultate surprinzătoare. Mâine de la ora 11 se joacă marea finală de simplu, iar astăzi, după ora 17, meciul decisiv la dublu.

Bonadio – cel mai bun

Ziua a debutat pe terenul central cu partida dintre italianul Riccardo Bonadio, cel care-l eliminase pe favoritul Horansky, şi argentinianul Matias Zukas. A fost una dintre cele mai frumoase partide ce s-au disputat la ediţia din acest an al Vitality Open Tour. Ambii sportivi au arătat calităţi deosebite, iar jocul lor a impresionat publicul. În primul set, italianul a lovit mai puternic şi a servit mai bine, iar la final s-a impus cu scorul de 6-3. Zukas nu a abandonat şi a luptat în setul secund de la egal la egal cu Bonadio. La 5-5, argentinianul a reuşit un break şi a câştigat setul cu 7-5, trimiţând partida în set decisiv. Bonadio şi-a adunat forţele şi a reluat prestaţia excelentă din primul set. A servit fără greşeală, a lovit puternic fără a-i da adversarului multe şanse la retur şi a ieşit la fileu exact atunci când trebuia. A reuşit un break spre final şi s-a impus cu 6-4 în setul 3, calificându-se în semifinală. Bonadio a părut până acum cel mai puternic şi complet jucător de la Vitality şi mulţi îl văd ca pe un favorit la trofeu. La final, italianul s-a arătat deranjat de atitudinea adversarului său care a contestat de mai multe ori mingi ce s-au dovedit a fi în favoarea lui Bonadio.

Fortuna a fost de netrecut

Pe terenul 1, s-a disputat cel de-al doilea sfert între un alt italian, Claudio Fortuna, favoritul de anul trecut, şi românul Darius Brăguşi. Primul set nu a avut istoric: italianul a dominat la toate capitolele şi s-a impus fără drept de apel cu 6-0. În setul doi, românul parcă a jucat altceva şi a dat o replică neaşteptat de bună, dacă ar fi să judecăm după evoluţia din primul set. Numai că Fortuna a fost nemilos şi a lovit aproape fără greşeală de pe fundul terenului. Brăguşi a ripostat cât a putut de bine şi a menţinut egalitatea numai până la 3. Italianul a luat şi al doilea set cu 6-3 şi va disputa astăzi prima semifinală în compania compatriotului său, Riccardo Bonadio. Se anunţă un meci de zile mari, mai ales că cei doi se cunosc bine, aşa că vă invităm să-i vedeţi pe terenul central de la ora 12.

A confirmat şi Luncanu

În cea de-a treia partidă a zilei au evoluat doi români: Petru Luncanu, venit din calificări, şi Vasile Antonescu, favoritul numărul 3 al turneului. Luncanu, deşi necotat pe tabloul principal, era văut ca favorit în acest meci pentru că este unul dintre cei mai puternici tenismeni români. Antonescu şi-a stabilit foarte clar strategia: loburi şi scurte la fileu, apoi lovituri decisive pe colţuri. Loburile îl îndepărtau pe Luncanu de fundul terenului şi astfel loviturile lui îşi pierdeau din forţă. Totuşi, Petru a greşit foarte puţin şi s-a impus în primul set cu 6-3. Antonescu a revenit pe teren mult mai hotărât după o pauză de refacerea terenului şi părea să-l domine pe Luncanu. Serviciul său foarte puternic şi loviturile de pe fundul terenului păreau să-l ducă spre victorie în setul doi. Numai că adversarul său n-a cedat, iar greşelile sale au foarte puţine. A făcut break la 3-3, iar Antonescu a cedat nervos. Aproape că a refuzat să mai joace şi i-a oferit pe tavă setul doi şi victoria lui Luncanu: 6-3. Acesta merge mai departe şi îl va întâlni astăzi pe ...

Economiseşte timp şi bani abonându-te la  la orice poștaș sau oficiu poștal din județ ori din țară!

Abonamentul pe o lună costă 15 lei, pe trei luni 42 de lei, pe șase luni 80 de lei, iar pe un an 150 de lei.