Emoţie, tristeţe şi, în final, mulţumire la ALDE
Duminică seara, după orele 21.00, am ajuns şi la sediul ALDE Curtea de Argeş, acolo unde i-am găsit pe trei dintre membrii echipei care se aflau în faţa calculatorului şi centralizau datele primite de la reprezentanţii aflaţi în secţiile de vot. Era vorba despre profesorul Gheorghe Molea, candidat la postul de primar, Emelian Oreviceanu şi Octavian Sârbu. Aceştia aşteptau cu încredere, dar şi cu înfrigurare rezultatele, însă entuziasmul le-a fost feştelit de raportările privitoare la voturile exprimate pentru alegerea primarului. Astfel, după numărarea voturilor în 7 secţii, profesorul Molea nu avea decât 166... Fapt care i-a făcut pe membrii staff-ului de campanie să exclame: "Dacă mergem în felul acesta peste tot, suntem terminaţi! Măcar banii să ni-i scoatem din garanţia depusă..." Apoi, pe măsură ce voturile s-au adunat şi s-a depăşit pragul de 580 (n.r. - Gheorghe Molea a strâns un total de 650 din sufragiile exprimate), entuziasmul le-a revenit celor trei lideri ai partidului lui Călin Popescu Tăriceanu, mai ales că începuseră şi raportările privind consiliul local. Unde - surpriză sau nu - echipa a fost peste candidatul la postul de primar şi a reuşit să strângă 713 voturi până la final, ceea ce le-a permis liberal-democraţilor să obţină un post de consilier local direct - Gheorghe Molea şi unul câştigat la redistribuire - Emelian Oreviceanu.
"Felicitări, d-le primar!"
La ora 24.00, candidatul ALDE la postul de primar l-a felicitat prin telefon pentru victoria obţinută pe noul primar al municipiului Curtea de Argeş, reprezentantul PSD, Constantin Panţurescu. "Felicitări, d-le primar! Victoria d-voastră nu poate fi pusă la îndoială. Mă bucur că veţi schimba ceva aici. L-aţi scos total din cursă pe prietenul nostru comun. Bravo, să fiţi sănătos, cu putere de muncă şi să vă îndepliniţi obiectivele pe care vi le-aţi asumat în programul de guvernare locală!"
"Sunt mândru de familia ALDE Curtea de Argeş!"
În jurul orei 01.00 a dimineţii de luni, atunci când deja se ştia că ALDE Curtea de Argeş va avea cel puţin un reprezentant în legislativul municipal, preşedintele Molea ne-a oferit următoarea declaraţie, "la cald": "Nu consider satisfăcătoare rezultatele, nu am obţinut ceea ce ne-am propus. Am făcut o adevărată ECHIPĂ, chiar dacă ne-am constituit ca şi filială destul de târziu faţă de adversarii noştri politici. Dacă ar fi să dau un calificativ muncii echipei, aş spune doar un cuvânt: extraordinară! Mă simt neîmplinit că primii trei de pe lista de consilieri locali nu prind posturi (n.r. - în dimineaţa de luni, la redistribuire, ALDE a mai câştigat un post). Meritam mai mulţi, şi spun asta pentru că am avut în jurul meu oameni bine pregătiţi în domeniile lor de activitate. Am fost, sunt şi voi fi mereu un om de echipă, nu sunt adept al individualismului! Consider că am desfăşurat o campanie modernă, de înaltă ţinută, fără atacuri la persoană, o adevărată luptă pe programe de administrare a municipiului. Merită să amintim şi vizitele de susţinere ale candidaţilor noştri şi a celor din Curtea de Argeş din partea unor oameni-forte, cu funcţii înalte de conducere în stat, precum Călin Popescu Tăriceanu, preşedintele Senatului şi omul nr. 2 în stat, ale foştilor miniştri Daniel Constantin, Sorin Cîmpeanu, Andrei Gerea sau Daniel Chiţoiu, dar şi cele ale staff-ului judeţean, cu Simona Brătulescu şi Aurel Iacşa, cei doi copreşedinţi judeţeni. Nu vreau să caut vinovaţi acum pentru rezultatul mai puţin satisfăcător, dar poate că ne-a tras puţin înapoi şi faptul că am avut un start ratat de precampanie electorală - iar situaţia le este prea bine cunoscută cititorilor dvs. Mai mult ca sigur că voi face parte din viitoarea Comisie de Învăţământ-Cultură din cadrul consiliului local, însă voi sprijini toate proiectele de interes cetăţenesc, în favoarea bunăstării cetăţenilor Oraşului Regal în care ne place să spunem că trăim. În plan politic, în perioada următoare vom face o reorganizare a filialei ALDE Curtea de Argeş. Vom încerca să identificăm şi să aducem în rândurile noastre oameni valoroşi şi ne vom orienta în general spre persoane care nu au mai făcut până acum politică, dintre cei ataşaţi valorilor pe care formaţiunea noastră le promovează. În încheiere, ţin să le mulţumesc tuturor celor care s-au prezentat duminică la vot, şi în special cetăţenilor care ne-au acordat încrederea, dar şi echipei cu care am pornit la drum, pe care o felicit pentru modul în care s-a implicat şi pentru profesionalismul de care a dat dovadă!"
