Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 07:07

Şi-a rupt piciorul pe Valea lui Stan!

Un grup de 22 turişti italieni a vrut să vadă splendorile Munţilor Făgărăş şi au fost îndrumaţi către Valea lui Stan. Numai că, fiind o perioadă cu ploi abundente, s-a adunat multă apă şi nu era tocmai indicat pentru ei să alegă respectivul traseu. "Una dintre turistele din grup a alunecat şi şi-a rupt piciorul. Ghidul, care este român, s-a dus într-o zonă cu semnal şi a cerut ajutor. Însă, până la sosirea noastră, cei care o însoţeau au reuşit să o aducă până la stradă", ne-a declarat Ion Sănduloiu, şeful Salvamont Argeş. De acolo, italianca a fost predată de salvamontişti echipajului medical care a transportat-o la Spitalul Municipal din Curtea de Argeş. Incidentul a avut loc duminică în zona Valea lui Stan, mai sus de Barajul Vidraru. 

Pin It