Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 10 august 2026 13:33

Bărbat cercetat după ce ar fi desenat pe formațiuni stâncoase de pe Transfăgărășan


La data de 5 august 2026, oamenii legii din cadrul Poliției municipiului Curtea de Argeș au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat ar fi intervenit asupra unor formațiuni stâncoase, din zona Transfăgărășan, prin realizarea unui desen.


Ulterior, au fost informați reprezentanții Gărzii de Mediu Argeș cu privire la această situație și au fost demarate verificări, în comun, în vederea identificării persoanei bănuite de comiterea faptei și luării măsurilor legale care se impun.


„Pe Transfăgărășan, chiar lângă baza Salvamont Argeș de la Cota 2000, un turist a fost surprins în timp ce desena pe o stâncă. Un alt om, aflat în trecere, i-a atras atenția cu calm că nu e deloc în regulă ce face, că natura trebuie protejată și că un asemenea gest nu își are locul aici.


Răspunsul? Vizibil deranjat că i s-a spus ceva, a ridicat din umeri: <<Este o stâncă.>> Și și-a continuat <<opera>>, ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat.


Doar că nu este <<doar o stâncă>>. Este un munte pe care îl împărțim cu toții, un peisaj pe care mii de oameni vin să îl vadă exact așa cum l-a lăsat natura. Ce pentru unul e un moft de câteva minute, pentru munte rămâne o urmă care nu dispare ușor. Muntele nu are nevoie de semnătura noastră. Are nevoie să îl lăsăm curat pentru cei care vin după noi. Hai să fim genul de oameni care iau atitudine, nu care întorc capul”, a scris Toma Cristian, director Salvamont Argeș.

Actualizare

Verificări demarate de polițiști privind intervenția asupra unor formațiuni stâncoase de pe Transfăgărășan

În continuarea verificărilor efectuate în cazul sesizat la data de 5 august 2026, privind intervenția unui bărbat asupra unor formațiuni stâncoase din zona Transfăgărășan, oamenii legii din cadrul Poliției Municipiului Curtea de Argeș au identificat persoana bănuită de comiterea faptei.

Având în vedere natura faptei și prevederile legale incidente, față de bărbatul în cauză vor fi dispuse măsuri legale în consecință, de către reprezentanții Gărzii de Mediu Argeș.

Foto: Facebook @Toma Cristian

 

Pin It