Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 21:03

Lemne fără documente, confiscate de polițiștii din Domnești

În ziua de 24 iunie, oamenii legii Secției de Poliție Rurală Domnești au depistat un bărbat în vârstă de 38 de ani, care transporta lemne cu o autoutilitară, pe DN 73C, pe raza comunei Domnești, iar în urma verificărilor a rezultat că cel în cauză nu deține documente de proveniență sau de însoțire a lemnelor.


Cu sprijinul unui specialist silvic a rezultat că în mijlocul de transport se găsea cantitatea de 1,2 mc de lemne, de esență fag.


Ca urmare a abaterii constatate, cel în cauză a fost sancționat cu amendă în valoare de 1.000 de lei, conform Legii 171/2010 privind contravențiile silvice, iar lemnul a fost confiscat și predat reprezentanților Ocolului Silvic Domnești.

Pin It