Recorduri de viteză depăşite pe A1
În perioada mini-vacanţei, în fiecare zi, un număr de 9.695 poliţişti au desfăşurat activităţi în teren pentru prevenirea faptelor antisociale, apărarea patrimoniului public şi privat, creşterea siguranţei rutiere şi a transporturilor feroviare. În urma activităţilor desfăşurate s-au constatat 3.953 infracţiuni, dintre care 1.172 contra persoanei, 1.568 contra patrimoniului şi 608 la regimul siguranţei rutiere. Tot în această perioadă au fost surprinse în flagrant delict 651 persoane bănuite de săvârşirea unor infracţiuni. Faţă de 106 dintre ele au fost luate măsuri preventive, iar 56 care erau urmărite, au fost depistate de poliţişti. S-au aplicat 37.656 sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 14.057.172 lei, dintre care 6.298 pentru nerespectarea normelor privind ordinea şi liniştea publică. De asemenea, în urma activităţilor desfăşurate în trafic pentru salvarea de vieţi omeneşti, poliţiştii au aplicat 28.976 sancţiuni contravenţionale prevăzute de O.U.G. nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, dintre care 225 pentru consum de alcool şi 10.759 pentru viteză neregulamentară. Ca măsură complementară, au fost confiscate bunuri în valoare de 360.470 lei, au fost reţinute 2.532 permise de conducere, dintre care 325 pentru consum de alcool şi 836 pentru viteză şi au fost retrase 648 certificate de înmatriculare auto.
La capitolul viteză excesivă pe Autostrada Piteşti-Bucureşti au fost identificaţi în trafic unii conducători auto care au călcat prea mult pedala de acceleraţie. Cu ajutorul aparatelor radar fixe şi mobile şi a celor de tip TruCam au fost depistaţi 33 conducători auto şi 2 motociclişti, dintre care 32 bărbaţi şi 3 femei, care conduceau cu viteză excesivă. La data de 11 august, pe autostrada A1, agenţii din cadrul Brigăzii de Autostrăzi şi Misiuni Speciale a Poliţiei Române au depistat, la ora 12.40, un cetăţean elveţian ce a condus cu 192 km/h. La ora 13.27 a fost depistată o femeie în vârstă de 34 ani, din judeţul Caraş-Severin, care circula cu 193 km/h, iar la ora 16.04, un bărbat (42 ani) conducea cu 197 km/h. Ziua a continuat în acelaşi ritm pe A1: la ora 16.07, un şofer în vârstă de 46 ani, din Bacău, circula cu 183 km/h, urmat la ora 17.35 de un tânăr din Bucureşti, care conducea cu 191 km/h, iar la ora 18.03, un alt şofer în vârstă de 45 ani nu s-a lăsat mai prejos şi a fost prins de radar că avea 183 km/h la bordul maşinii. Următoarea zi, de la primele ore, un bărbat din Gorj a dat radarul peste cap cu 185 km/h. Cu aceeaşi viteză a circulat şi un alt şofer din Bihor, iar puţin mai târziu, la ora 15.21, un tânăr din Bucureşti a încetinit puţin, fiind prins doar cu 183 km/h. Şi un cetăţean polonez a accelerat prea mult motocicleta şi a fost oprit pentru că circula cu 195 km/h, la fel ca şi un german care a fost depistat conducând un autoturism cu 190 km/h. Toţi conducătorii auto menţionaţi au fost sancţionaţi contravenţional, 17 dintre ei cu amendă de 2.900 lei, 2 cu 2.175 lei şi 16 cu amendă de 1.305 lei, iar, ca măsură complementară, poliţiştii le-au reţinut permisele de conducere în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce pe drumurile publice, pentru 90 zile.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
