Avertizare meteo cod galben de căldură
Administraţia Naţională de Meteorologie a transmis o atenţionare de intensificare a unui val de căldură, caniculă şi disconfort termic accentuat, inclusiv pentru astăzi. Valul de căldură va cuprinde toată ţara, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) se va situa în general peste pragul critic de 80 unităţi, iar local, minimele nocturne nu vor coborî sub 20 grade Celsius. În Banat, Crişana, Maramureş, cea mai mare parte a Transilvaniei şi în sud-vestul Olteniei, disconfortul termic va fi deosebit de accentuat şi se vor înregistra temperaturi maxime cuprinse frecvent între 36 şi 39 grade Celsius. În nordul şi estul Olteniei, sud-estul Transilvaniei, Moldova, Muntenia şi Dobrogea, disconfortul va fi ridicat, iar maximele termice se vor situa în general între 35 şi 37 grade Celsius. Meteorologii mai transmit că valul de căldură va persista până la sfârşitul săptămânii.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
