Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 18:07

Tone de alimente scoase de la consum

În cursul lunii iunie, inspectorii din cadrul DSVSA au efectuat o nouă serie de verificări la unităţile care sunt incluse în sistemul de alimentaţia publică. Cum au fost constatate destul de multe nereguli, s-au aplicat amenzi usturătoare şi, în plus, au fost confiscate şi scoase din consumul public cantităţi mari de produse alimentare alterate sau cu termen de valabilitate expirat. În total vorbim despre 3.349 kg carne, 1.057 kg preparate carne, 243 kg peşte, 232 l lapte, 704 kg produse lactate, 1.920 ouă şi 730 kg alte produse. Dacă ar fi rămas la comercializare, valoarea totală a acestor alimente ar fi fost de 201.711 lei!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It