Spitalul de Psihiatrie din Vedea funcţionează fără aviz de la Pompieri!
În urmă cu puţin timp, ISU Argeş a prezentat bilanţul controalelor efectuate în semestrul I al anului şi stadiul obţinerii avizelor/autorizaţiilor de securitate la incendiu la diverse obiective din judeţ. Scopul acestor verificări sunt acelea de creare a unei culturi de securitate ce se poate materializa prin derularea unor suite de activităţi preventive, cum ar fi verificarea activităţii de apărare împotriva incendiilor la instituţiile, autorităţile şi operatorii economici care funcţionează la nivel judeţean şi naţional, instruiri şi exerciţii prin intermediul cărora se fundamentează regulile şi modul de comportare specific diferitelor tipuri de situaţii de urgenţă. În total, la unităţile sanitare din judeţ (spitale, centre medicale - cu paturi) au fost identificate şi incluse în evidenţele pentru control 16 obiective, dintre care 15 au fost verificate. Pompierii au stabilit că au fost puse în funcţiune fără obţinerea autorizaţiei de securitate la incendiu şi pentru care fusese emis aviz de securitate 2 obiective: Spitalul de Psihiatrie din Vedea şi un centru de recuperare din Piteşti, zona Craiovei. Acelaşi număr de unităţi spitaliceşti funcţionează în momentul de faţă fără deţinerea autorizaţiei de securitate la incendiu, deşi era obligatoriu acest document. În plus, în cadrul aceloraşi verificări au mai fost constatate încă 173 nereguli de ordin organizatoric, ce privesc pregătirea sau cele tehnice privind SPSU, pentru care s-au aplicat 6 amenzi, în cuantum de 8.500 lei şi s-au dat 40 avertismente.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
