Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 15:46

La plimbare pe DN 7C, beat şi cu dreptul de a conduce vehicule suspendat

Agenţii din cadrul Serviciului Rutier Argeş şi cei din cadrul structurilor municipale şi orăşeneşti de poliţie rutieră au continuat acţiunile pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum şi pentru conştientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun şi îi expun pe ceilalţi participanţi la trafic prin nerespectarea regulilor de circulaţie. Ca urmare a abaterilor constatate, au fost aplicate 162 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 65.620 de lei, au fost reţinute în vederea suspendării dreptului de circulaţie 23 de permise de conducere şi au fost retrase 3 certificate de înmatriculare. Poliţiştii Secţiei de Rurale Domneşti l-au depistat pe N.B. (25 de ani), din comuna Aninoasa, care conducea sub influenţa băuturilor alcoolice un autoturism pe DN 73C, pe raza comunei Domneşti. Bărbatul a fost condus la Spitalul Curtea de Argeş unde i-au fost recoltate două probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei. Totodată, poliţiştii au stabilit ca bărbatul avea suspendat dreptul de a conduce autovehicule. În cauză a fost întocmit dosar conform art. 335 şi 336 din Codul penal, iar domnişanul va răspunde în justiţie pentru faptele sale.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It