Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 22:27

Nu se potolesc nici în 2017! - Prinşi cu muncitori "la negru"

 În luna ianuarie, organele de control din cadrul Inspectoratului de Muncă Argeş au realizat 155 de inspecţii la societăţi de pe raza judeţului. Patru firme au fost găsite cu 21 angajaţi care munceau ilegal. Controalele s-au lăsat şi cu amenzi, în valoare totală de 34.500 lei. Trei dintre angajatori s-au ales şi cu dosare de cercetare penală, pentru că aveau mai mult de 5 muncitori care desfăşurau activitate fără forme legale. Uşor nu a scăpat nici cel de-al patrulea patron, care pentru un singur angajat "la negru", a trebuit să achite o contravenţie de 10.000 lei! Securitatea şi sănătatea în muncă a fost un alt domeniu în atenţia inspectorilor din cadrul ITM şi în luna ianuarie 2017, fiind desfăşurate peste 190 controale. Şi în acest domeniu au fost acordate cu dărnicie amenzi, 13 la număr, în valoare de 57.000 lei, neregulile constatate fiind lipsa de instruire SSM, lipsa controlului medical periodic, lipsa echipamentului individual de protecţie, necomunicarea evenimentelor ş.a.m.d.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It