Transport gratuit pentru elevii şi studenţii cu drept de vot
Aceştia vor beneficia de transport gratuit, pe calea ferată, din localităţile în care studiază, în cele de domiciliu şi retur, în perioada 8-12 decembrie, potrivit unei Ordonanţe de Urgenţă adoptată în şedinţa de Guvern din 29 noiembrie. Măsura are scopul să asigure dreptul la vot al elevilor şi studenţilor şi răspunde solicitării Alianţei Naţionale a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR). Călătoria gratuită pe calea ferată se va acorda dus-întors, de la localitatea în care studiază la localitatea de domiciliu, cu tren Regio sau Interregio, clasa a II-a. Biletul de călătorie se eliberează la casele de bilete ale staţiilor de cale ferată şi agenţiilor de voiaj, pe baza actului de identitate şi a carnetului de elev/student. Este obligatorie procurarea biletului dus-întors. Pe biletul de călătorie se va menţiona numele şi prenumele beneficiarului, codul numeric personal, seria şi numărul actului de identitate şi calitatea de elev/student. Călătoria de întoarcere se va efectua în zilele de 11 şi 12 decembrie. Sumele necesare asigurării facilitaţilor vor fi asigurate de la bugetul Ministerul Transporturilor România. În prezent, în învăţământul de stat şi privat sunt înmatriculaţi aproximativ 520.000 studenţi (licenţă şi master).
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
