Slujbă de hram la Biserica "Sf. Nicolae Drujeşti"
Cu două zile înaintea hramului, credincioşii Parohiei "Sfântul Nicolae Drujeşti" din municipiul Curtea de Argeş au participat la o slujbă arhierească, în cadrul căreia l-au avut în mijlocul lor pe ÎPS Calinic, care a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. În cuvântul de învăţătură, chiriarhul Eparhiei a făcut tâlcuirea Evangheliei din prima duminică din decembrie, vorbind despre grija permanentă a Domnului Iisus Hristos pentru vindecarea suferinţelor omeneşti. S-a făcut referire şi la istoria lăcaşului de rugăciune, şi la incendiul izbucnit la Biserica "Sfântul Nicolae" din zona Piaţa Curtea de Argeş, în 18 iulie 1910, care a determinat plasarea pietrei de temelie a bisericii actuale cu hramul Sfântul Nicolae, construcţia fiind terminată în 1915. Pictura a fost realizată în 1916 de Gheorghe Belizarie, fiind sfinţită în 1916 de către Preasfinţitul Episcop Gherasim Timuş. Din datele furnizate de Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului, între anii 1998-2012 s-au efectuat ample lucrări de reparaţii la lăcaşul de cult, căruia i s-a adăugat şi construirea unei clopotniţe şi a unei capele mortuare, lucrările sfinţite în data de 5 decembrie, acum 4 ani, de către ÎPS Calinic.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
