Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 15:04

Echipele şcolilor din Curtea de Argeş, în finala "Intră în joc, câştigă sănătate!"

În perioada 12-16 decembrie vor avea loc la Sala Sporturilor din Piteşti finalele Campionatelor sportive şcolare dedicate sporturilor de echipă: handbal, volei, baschet şi fotbal-fete. Reprezentanţii Prefecturii Argeş au precizat că vor fi în total 19 finale: volei - 4 finale; fotbal feminin - 3 finale; handbal - 6 finale şi baschet - 6 finale. Dintre acestea, la competiţia de fotbal feminin vor juca şi echipele Şcolii Gimnaziale "Вasarab I" şi cea a Liceului "Constantin Dobrescu", din Curtea de Argeş. Sub acelaşi generic, "Intră în joc, câştigă sănătate!" se va desfăşura pe 14 decembrie şi finalele la handbal, la care vor participa echipele Şcolii Gimnaziale "Carol I" şi cea de la Colegiul Naţional "Vlaicu Vodă". La volei avem în finale două echipe de la Liceul Tehnologic Forestier, cea de fete şi cea de băieţi. "După cum se poate observa, la ediţia din acest an avem mai multe finale decât de obicei, întrucât am separat competiţiile pe urban şi rural. La festivitatea de premiere a competiţiei am invitat şi reprezentanţi ai celor 4 federaţii de resort, alături de noi, cei trei organizatori - Prefectura, IŞJ şi DJTS Argeş", a declarat prefectul Cristian Soare. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It