Probleme de rezolvat în localităţile argeşene
Zilele trecute, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, dr. Dan Manu, a efectuat vizite în judeţ, în localităţile Stâlpeni şi Mihăieşti, dar şi la Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă "Sfântul Nicolae" şi la Centrul de Tip Rezidenţial pentru Copii cu Dizabilităţi din cadrul Complexului de Servicii Comunitare pentru Copii cu Dizabilităţi Câmpulung. La Stâlpeni, primarul Gabi Şerbănoiu doreşte să finalizeze investiţiile în şcoli. Mai există încă o şcoală şi o grădiniţă care nu au toaletele în interior, toate celelalte unităţi şcolare din Stâlpeni fiind însă puse la punct din acest punct de vedere. Tot acolo mai sunt necesare fonduri şi pentru a se realiza recepţia finală la o punte pietonală.
În comuna Mihăeşti, primarul Gheorghe Matei a reclamat mai multe probleme legate de lucrările care se fac pe DN 73. Edilul-şef spune că trotuarele abia turnate deja se fisurează, rigolele de înfundă, iar intrările din drumul naţional pe străzile laterale au fost decopertate şi nu au mai fost asfaltate. Ca şi în alte localităţi din Argeş, pentru cei 27 asistenţi personali şi 35 asistaţi, nu sunt bani pentru plata indemnizaţiei în ultima lună a anului. Acum, la final de an, la Mihăeşti mai sunt necesare fonduri pentru finalizarea investiţiei la terenul de sport de la Valea Popii, alimentarea cu apă a satului Drăghici şi asfaltarea a două uliţe secundare.
Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă "Sfântul Nicolae" Câmpulung, ca şi celelalte şcoli de acest gen din judeţ, se află din punctul de vedere al personalului în subordinea Inspectoratului Şcolar, însă clădirea este proprietate a Consiliului Judeţean Argeş. Şi, ca în majoritatea unităţilor de acest gen, unde este dublă administrare, şi aici sunt multe probleme! În clădirea cu pricina a funcţionat până în urmă cu câţiva ani atât şcoala (la parter), cât şi un centru al DGASPC Argeş. După reorganizare, centrul DGASPC s-a mutat într-o altă locaţie, iar etajul clădirii a rămas gol. Problema este că la acea şcoală învaţă acum 116 copii cu nevoi speciale, toţi înghesuiţi în sălile de la parter. Copiii au nevoie de mai multe săli de clasă, însă la nivelul superior sunt necesare mai multe investiţii pentru a deveni funcţional. Mai mult, dacă la parter, pentru ca elevii cu nevoi speciale să poată ajunge la toaletă, trebuie să meargă afară, la etaj există deja toalete în interior!...
De asemenea, preşedinte C.J. Argeş a trecut, din nou, şi prin comuna Bălileşti, unde mai fusese şi în luna iulie. Atunci, administraţia locală a sesizat faptul că ploile căzute în primăvară au avariat un pod (zona Poieniţa), iar casa unei familii care locuieşte chiar la intrarea în localitate risca să se prăbuşească din cauza unei alunecări de teren. Preşedintele Dan Manu a promis atunci să situaţia va fi remediată. La această oră, la podul Poieniţa, Regia Judeţeană de Drumuri Argeş lucrează la consolidarea malurilor, iar zidul de sprijin prin care se doreşte să se stopeze alunecarea de teren a fost deja turnat, astfel încât gospodăria familiei respective nu mai este în pericol.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
