Arhanghelii, căpeteniile puterilor cereşti
Astăzi, creştinii sărbătoresc Arhanghelii, zi în a cărei tradiţie se susţine că Mihail şi Gavriil conduc sufletele celor morţi în Rai sau în Iad. Mihail, al cărui nume înseamnă "puterea lui Dumnezeu", este cel dintâi din ceata Sfinţilor Arhangheli. El este înfăţişat în iconografie purtând sabie de foc, simbol al puterii sale cereşti şi are menirea de a păzi legea lui Dumnezeu şi de a-i ajuta pe oameni să biruiască puterea vrăjmaşilor. Gavriil (Gabriel), al cărui nume înseamnă "bărbat al lui Dumnezeu", este Arhanghelul bunelor vestiri, cel care are misiunea de a vesti oamenilor veştile cel bune ale evenimentelor mântuitoare. În iconografie poartă o floare de crin, simbol al purităţii şi al bucuriei. El este un simbol al blândeţei şi bunătăţii.
Din folclorul românesc
Se crede că Arhanghelul Mihail veghează la capul bolnavului, dacă acesta urmează să moară, sau la picioarele lui, dacă mai are zile de trăit. De aici, de sărbătoarea Sfinţiii Arhangheli, este legată credinţa că fiecare om trebuie să aprindă o lumânare care îi va fi "lumina de veci" în lumea de dincolo. De asemenea, finii obişnuiesc să meargă la naşi cu colăcei sau, tot cu această ocazie, se face turta berbecilor. Turta se aruncă între oi, iar dacă aceasta cade cu faţa în sus, este semn de bucurie în rândul ciobanilor, considerâdu-se că în primăvară toate oile vor avea miei. Se spune ca Arhanghelii Mihail şi Gavriil sunt păzitorii oamenilor, de la naştere până la moarte. Tot ei sunt cei care participă la "Judecata de apoi", ard păcatele lumeşti şi purifică conştiinţele oamenilor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
