Campania umanitară ARGEŞ EXPRES - Ion Bostan promite: "Până sâmbătă va fi gata casa de la Ciomăgeşti!"

Ieri, Ion Bostan, proprietarul unei pensiuni din Arefu şi unul dintre cititorii noştri care au răspuns apelului umanitar de sprijinire a familiei Văduva, a plecat la Ciomăgeşti. Aşa cum v-am anunţat în ediţiile anterioare, Ion Bostan a promis că va ajuta la construirea unei camere pentru cei doi bătrâni, unde să se adăpostească de frigul iernii. Sprijinul acordat nu constă numai în cumpărarea unor materiale de construcţii, ci, mai mult decât atât, va rămâne la Ciomăgeşti să construiască personal camera. Familia Văduva a reuşit să cumpere câteva BCA-uri să ridice o parte din ziduri, iar ieri, Ion Bostan a dus de la Curtea de Argeş scândura, tabla şi ce mai este necesar pentru construcţie.

"Până la sfârşitul săptămânii sper să termin lucrarea şi cei doi bătrâni să aibă un acoperiş deasupra capului. Am fost la Ciomăgeşti şi am rămas profund impresionat: chiar nu a mai rămas nimic, a ars totul, casă, anexe, până şi gardurile... Am spus de la început, de când am aflat de cazul lor, că voi ajuta cu ce pot şi fac tot posibilul să aibă o cameră. Însă, dacă cineva doreşte să mai ajute, vreau să le spun că cei doi bătrâni au nevoie de orice, de la ulei, zahăr, haine şi pături, până la oale, căni, linguri... tot ce este necesar în gospodărie! Din puţinul nostru putem să le îmbunătăţim viaţa a doi oameni în vârstă aflaţi într-un moment greu al vieţii. Şi pe mine m-au sunat prieteni din alte ţări care vor să ajute şi au dat adeziv, bani... Nu trebuie să rămânem indiferenţi la suferinţa semenilor noştri", a spus Ion Bostan. De asemenea, trebuie să transmitem din partea familiei Văduva un mesaj de mulţumire celor care au trimis la sediul redacţiei noastre lucruri care îi vor ajuta enorm!
