Calitatea apei - din nou în atenţia publică
Ieri, reprezentanţii DSP Argeş ne-au informat că în cadrul monitorizării de audit a calităţii apei potabile distribuită în sistemele publice, în săptămâna 3-7 octombrie 2016, s-au recoltat şi efectuat determinări de laborator din probele de apă potabilă, din următoarele localităţi: Piteşti, Bradu, Albota, Topoloveni, Câmpulung Muscel, Bughea de Jos, Lereşti, Schitu Goleşti, Călineşti şi Leordeni. Rezultatele analizelor de laborator au evidenţiat că valorile paramedilor microbiologici şi chimici analizaţi se încadrează în valorile stabilite de Legea apei potabile în Piteşti, Bradu, Albota, Topoloveni, Câmpulung Muscel, Bughea de Jos, Lereşti, Schitu Goleşti, Leordeni şi Călineşti.
Curtea de Argeş are şi apă nepotabilă!
În municipiul nostru, la solicitarea Primăriei se prelevează de două ori pe an probe de apă care să fie analizate de cei de la SANEPID. Ultima dată s-au făcut analize în data de 19 aprilie, urmând ca a doua serie de analize să fie făcută până la sfârşitul acestui an. Atunci, rezultatele analizelor de laborator efectuate de Direcţia de Sănătate Publică Argeş pentru următoarele izvoare captate şi fântâni publice au arătat care sunt sursele unde apa este nepotabilă: izvor captat str. Râmnicu Vâlcea (Şipot), izvor captat str. Voievozi, fântână publică str. Valea Iaşului, nr. 14 (Piaţa Ivancea) şi fântână publică str. Buşaga, nr. 34A. Aceleaşi probe au arătat că apă potabilă este la următoarele: izvor captat str. Progresului (pod), izvor captat str. Valea Danului (pod), fântână publică str. Râmnicu Vâlcea (Biserica Capu Dealului), fântâna publică str. Cuza Vodă, nr. 165 (Biserica Olari), fântână publică str. Buşaga, nr. 32 şi fântână publică str. Valea Doamnei, nr. 63bis.
