Muzeul Municipal vă invită, la debutul calendaristic al primăverii, să participați, în cadrul unei expoziții de pictură, la un spectacol vizual unic. Sub genericul „Lumină. Iubire. Flori”, pe 1
Fiindcă de curând a fost evocat Mihai Eminescu și am revăzut „Epigonii” („Văd poeți ce au scris o limbă ca un fagure de miere...”), unde primul nume amintit este Dimitrie Țichindeal (Cichindeal în
De fapt, este vorba despre cărţile publicate în ultimii ani în Biblioteca Revistei „Curtea de la Argeş”, legate de Urmuz, de opera lui, inspirate de el. Fac doar o listă de titluri, cu foarte
Orchestra simfonică a Filarmonicii Pitești vă dă întâlnire, la Centrul Multifuncțional, miercuri, 22 februarie, și joi, 23 februarie, de la ora 19.00, la a doua ediție a Festivalului sud-coreean
Să mai rămânem „în curtea casei lui Urmuz”, în zona monumentului – care monument, văzut dinspre „Hidroelectrica”, se profilează decorativ pe geamul terasei
Muzeul Județean Argeș, instituție de cultură subordonată Consiliului Județean, vă invită vineri, 17 februarie, ora 10.00, la Galeria Națională de Artă Naivă, unde va avea loc vernisajul expoziției
Biblioteca Municipală Curtea de Argeș (director, Marian V. Ghiță) și Cenaclul „Nicolae Velea – Urmuz”, organizează astăzi, de la ora 15.00, la sediul Secției pentru Copii și Tineret, întâlnirea
Deschiderea expoziției ce-l are drept protagonist pe Marius Sminchișe (revenit în România după 30 de ani trăiți la Paris) va avea loc joi, 16 februarie, de la ora 15.30. Acesta este al treilea
Instituția organizează joi, 16 februarie, de la ora 19.00, la Centrul Multifuncțional, concertul simfonic în care Ozana Barabancea va dirija, în premieră, orchestra simfonică, fiind și solista
În apropierea Zilei Naționale Constantin Brâncuși, sculptorul care a întins peste lume frânturi din boltirea spiritualităţii româneşti va fi omagiat la muzeu mâine, începând cu ora 15.00, în cadrul