Simona Hirică, managerul C.C.A.: "Dacă se va permite derularea de spectacole (...), imediat vom da drumul activităţii!"

Pandemia de coronavirus are, neîndoielnic, un impact negativ asupra activităţilor culturale, fie că vorbim despre cele aflate în derulare la momentul instalării stării de urgenţă, fie despre cele planificate pentru prima parte a acestui an - şi chiar până la final de 2020... Oamenii se preocupă în prezent de propria siguranţă, iar cele mai discutate subiecte sunt cele ce ţin de evoluţiile economice viitoare şi de măsurile care se iau la nivel naţional şi internaţional pentru a stopa această nenorocire şi pentru a reveni, pe cât posibil, la normal. Care mai este acum rolul culturii şi al instituţiilor culturale? Răspunsuri pot fi multe, însă, cel mai important scop al lor rămâne acela de a funcţiona ca repere pentru dezvoltarea educaţională şi informaţională în comunităţile din care fac parte. Dar, mai mult decât atât, după ce vom traversa această etapă dificilă a istoriei noastre, ele trebuie să lege oamenii, să-i apropie, să le facă accesibile acele elemente aparte care, altfel, nu ar avea cum să ajungă la ei. Şi în domeniul cultural, ca în mai toate, de altfel, există o apăsătoare îngrijorare pentru viitor şi, probabil, singura cale de a o transcende este aceea de a nu pierde acest timp, ci de a-l valorifica în mod creativ, inovativ, constructiv. Sigur că toate sectoarele culturale înregistrează pierderi, şi nu ne referim numai la cele de ordin financiar. O instituţie culturală care se respectă nu păşeşte în noul an fără proiecte, parteneriate şi idei noi. Numai că, din păcate, ele au fost zădărnicite de pandemia care a prins omenirea în acest creuzet, fapt ce va lăsa urme adânci asupra tuturor.
Zilele trecute am stat de vorbă cu noul manager al Centrului de Cultură şi Arte "George Topîrceanu". Recunoaştem, este puţin forţat să spunem "noul", fiindcă ec. Simona Hirică se află la al doilea mandat în funcţia de conducere a acestei instituţii respectabile din Oraşul Regal (preluate de la ec. Cristian Mitrofan) şi, aşa cum ne-a mărturisit, îşi cunoaşte foarte bine rolul şi ştie exact ce are de făcut. Dialogul s-a focalizat, în mare măsură, pe această problemă de actualitate a culturii, cauzată de virusul monstruos. Intresul nostru a vizat, printre altele, posibilitatea de reluare a activităţilor de profil în viitorul apropiat şi, în acest context, cum va arăta noul "normal". Iată ce ne-a declarat Simona Hirică: "La ora actuală, nu ştim nimic sigur. Aşteptăm să vedem dacă la finalul acestei crize (când şi dacă va fi în viitorul apropiat) vom putea desfăşura aceleaşi activităţi de până înainte de luna martie, dacă vor exista condiţii restrictive în ceea ce priveşte întrunirile publice şi, mai exact, cum vor arăta. Este evident că acest coronavirus are impact asupra modalităţilor de expunere a produselor culturale şi ele nu vor mai fi chiar la fel în viitor. Pentru cât timp va exista această situaţie şi cât de dificil va fi de trecut prin ea, rămâne de văzut...".
În prezent, după cum am fost informaţi de conducere, la C.C.A. există două expoziţii permanente deschise pentru vizitare, constituite din tablouri aflate în patrimoniul instituţiei: una la parter şi cealaltă la etaj. Acestea se pot vedea de luni până vineri, în intervalul orar 08.00-17.00, cu respectarea condiţiilor şi rigorilor stabilite de lege pentru protecţia împotriva COVID-19. Momentan, cam la asta se rezumă interacţiunea cu publicul, fiindcă mai mult nu este permis. "Proiecte aveam, dar aşteptăm ordinele ministrului Culturii, fiindcă nu le putem încă demara. Dacă se va permite derularea de spectacole, întrucât noi deja am fost contactaţi de câţiva impresari, normal, imediat vom da drumul activităţii. Am dotat instituţia cu tot ce trebuie - termometru, măşti, dezinfectanţi, mănuşi, covoraşe îmbibate, dar trebuie să conştientizăm că este foarte complicat să punem zeci de oameni să asiste într-o sală închisă la un spectacol fiindcă nu avem cum deţine un control total asupra răspândirii virusului! Asta dincolo de disconfortul măsurilor în sine... La un spectacol mergem şi să ne relaxăm, de exemplu, ori, în acest context, numai relaxare n-ar mai fi", a punctat managerul C.C.A. De altfel, este cunoscut faptul că majoritatea publicului argeşean consumator de cultură se încadrează la vârste peste 50 de ani, ori acest lucru presupune riscuri şi mai mari, fiindcă vorbim despre acel sector vulnerabil în faţa noului virus. Este de aşteptat că vor exista anumite bariere psihologice pentru revenirea la ceea ce a fost, deci trebuie să existe un echilibru, să se identifice soluţii alternative şi, eventual, să se redefinească, temporar, conceptul de activitate culturală. În ceea ce priveşte cursurile pentru copii derulate în cadrul Centrului de Cultură şi Arte "George Topîrceanu", ele rămân suspendate în acelaşi regim cu acela al şcolilor, o parte dintre profesori optând pentru continuarea lor online, acolo unde este posibil.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
