Valea Danului rămâne blocată în chinurile facerii noilor administraţii

Primarul ales al comunei, Remus Simion, s-a trezit singur şi ieri, în 29 iunie, la a doua convocare de învestire, după cea din 25 iunie: colegii săi din PSD au bisat absenţa de la şedinţă, ca şi consilierul ales din partea PMP. Practic există două tabere politice formate, care sunt la egalitate de mandate - câte 6 - iar balanţa poate fi înclinată de independentul Marian Enescu, pe care însă nu l-a convins încă cineva să i se alăture. Cu puţin înainte de ora 10.00, în sala de consiliu de la parterul sediului administraţiei publice locale erau prezenţi primarul interimar Ilie Căpuşe, care l-a înlocuit pe Vasile Dina - cel silit de o sentinţă de incompatibilitate menţinută de ÎCCJ să-şi încheie mandatul înainte de termen - primarul ales, Remus Simion, reprezentantul Prefecturii Argeş, Florin Dumitrache, secretarul primăriei, Eugenia Ţiţei şi 7 dintre consilierii aleşi în data de 5 iunie: Vasile Preda, Ion Bebe Roşu, Constantin Badea (PNL), Ionuţ Dinescu, Constantin Andrei şi Ion Angheloiu (ALDE), dar şi independentul Marian Enescu. După scurgerea sfertului de oră academic, în care aleşii locali au lecturat ziarul ARGEŞ EXPRES, secretarul primăriei a dat citire procesului verbal prin care se constata a doua ratare a tentativei de legalizare a noii administraţii. Acesta a fost înmânat reprezentantului Prefecturii, urmând să fie trimis şi pe fax la instituţia judeţeană pentru stabilirea unei noi date pentru a treia convocare. Dacă se repetă povestea şi atunci, consilierii care absentează se vor înlocui cu următorii de pe lista de candidaţi ai formaţiunii respective.
Declaraţii
O primă consecinţă ar fi aceea că primarul interimar, Ilie Căpuşe, rămâne în continuare la post până când va depune jurământul primarul ales, Remus Simion. "Speram să pot pleca în concediu...", constata acesta la finalul şedinţei. "Eşti bun în grad, cum se zicea la armată, nea Ilie!", a spus cineva cu simţul umorului dezvoltat. Ionuţ Dinescu a fost de-a dreptul cinic: "Vă rog să notaţi că astăzi grupul ALDE decisese să dea voturile sale PSD-ului, ca să nu mai prelungim circul şi să facem administraţia publică locală funcţională. Numai că n-avem cui să le dăm!" Chestionat dacă la viitoarea convocare vor rămâne pe aceeaşi poziţie, s-a mulţumit să zâmbească uşor mefistofelic. Liderul PNL, Vasile Preda, după ce a spus imediat ce a intrat în sală că împreună cu colegii săi va fi tolerant cu greşelile celor de la PSD, la final a declarat: "Ne cerem scuze pentru neseriozitatea celor care au absentat atât reprezentantului Prefecturii Argeş, cât şi presei. Sperăm să avem mai mult succes data viitoare..."
