Declaraţiile de avere şi interese ale aleşilor locali au fost predate la termen de către Călin Budan
Conform prevederilor legale în vigoare, aleşii locali au datoria de a-şi depune aceste declaraţii anuale până în data de 15 iunie. La Curtea de Argeş, acestea sunt colectate de către juristul Consiliului Local, Călin Budan, cel care la şedinţa ordinară din data de 30 mai le-a distribuit aleşilor urbei formularele pe care urmau să le completeze. În data de 15 iunie, vineri, acesta ne-a informat că predase toate declaraţiile primite către administratorii site-ului Primăriei Municipale, după ce eliminase datele personale şi le scanase. "Din punctul meu de vedere, mi-am făcut datoria!", a concluzionat Budan, care - în mod tradiţional - era indicat drept principal vinovat pentru întârzierea cu care declaraţiile respective erau postate pe internet.
Problema - se pare - era cu cele circa 70 declaraţii ale angajaţilor din administraţie care presupunea un volum de muncă mult mai cuprinzător, fiind de peste trei ori mai mare decât al celor 20 aleşi locali (19 consilieri plus primarul). Duminică însă, pe site-ul Primăriei Municipale erau afişate declaraţiile de avere ale aleşilor locali, inclusiv ale primarului, viceprimarului şi secretarului, ale angajaţilor din serviciul propriu şi al celor de la serviciile publice, cu excepţia SPGC. Încă o dată, directorul de la SPGC sfidează prevederile legii şi, neavând site propriu, nu catadicseşte să-şi prezinte declaraţia de avere şi interese, plasându-se undeva mai sus decât primarul, secretarul şi ceilalţi "pigmei" din administraţia municipală. Pe vremea când Ioan Ghiţă era consilier local, nu proceda astfel, ceea ce ne îndeamnă să credem că după ce a fost scos din legislativ pe o sentinţă de incompatibilitate provocată de ANI, a ajuns să se considere un soi de semizeu. Oare, chiar aşa să fie?... În sfârşit, după o privire fugară peste declaraţiile depuse, am constatat că printre cei mai grăbiţi aleşi ai urbei dispuşi să-şi onoreze obligaţia legală s-au numărat liberalul Mădălin Marinescu (declaraţii de avere şi interese depuse în data de 20 mai), viceprimarul Gabriel Jubleanu (23 mai) şi primarul Constantin Panţurescu (25 mai), iar printre cei care s-au înscris mai greu în termen, în data de 14 iunie, au fost Bogdan Alexandru Dabija (UNPR), Gheorghe Molea şi Emelian Oreviceanu (ambii de la ALDE), Cristian Mitrofan (PNL), Ana Răduţu-Babeţi şi Loredana Stancu (ambele de la PSD).
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
