Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 12:16

Benonie şi Manta, înapoi la Primărie!

 După ce în data de 8 iunie, Ştefan Benonie, primarul de la Aninoasa, a contestat la Tribunalului Argeş, la Secţia Contencios Administrativ şi Fiscal, ordinul prin care eliberat din funcţie de prefectul Emilian Dragnea (instanţa s-a pronunţat în prima fază, admiţând cererea de suspendare a executării actului administrativ, până la soluţionarea definitivă a acţiunii de fond - Prefectura putea face recurs), joia trecută a venit rândul celuilalt primar aflat în această situaţie. Este vorba despre Cătălin Manta, de la Albeştii de Muscel, care a primit o sentinţă asemănătoare: "Tip soluţie: admite cererea de suspendare. Soluţia pe scurt: admite cererea de suspendare formulată de reclamantul MANTA CĂTĂLIN, reprezentat prin avocat Anton Alin, în contradictoriu cu pârâta Instituţia Prefectului - prin Prefectul Judeţului Argeş. Suspendă executarea Ordinului nr. 127/02.05.2018 până la soluţionarea definitivă a acţiunii în anularea actului administrativ. Cu drept de recurs în termen de 5 zile de la comunicare. Cererea de recurs se va depune la Tribunalul Argeş. Pronunţată în condiţiile art. 396 alin 2 NCPC, azi, 14.06.2018, la Tribunalul Argeş - Secţia Civilă, complet specializat Contencios Administrativ şi Fiscal. Document: încheiere finală (dezinvestire), 14.06.2018". Şi în cazul său, hotărârea este executorie, dar cu drept de recurs în termen de 5 zile de la comunicare. În aceste condiţii, ambii primari se pot întoarce la muncă, iar mingea este acum în terenul Prefecturii Argeş, care mai mult ca sigur va uza de toate căile legale pentru anularea deciziilor favorabile celor doi edili-şefi.

Vă reamintim că la sfârşitul lunii noiembrie 2017, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pronunţase verdictul în procesul lui Ştefan Benonie, primarul pesedist de la Aninoasa. Acesta a fost găsit incompatibil de către ANI pe motiv că a încălcat regimul public al conflictelor de interese fiindcă deţinuse concomitent cu funcţia de primar şi administrarea unui magazin. Deşi a făcut recurs în 2014 la Curtea de Apel Piteşti şi a avut câştig de cauză, ANI a făcut, la rândul său, a contestat decizia la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în urma căruia sentinţa atacată a fost casată şi verdictul a fost dat definitiv: Ştefan Benonie trebuia să părăsească fotoliul de primar de Aninoasa! Peste alte două săptămâni, reprezentanţii ANI au susţinut că Mihai Cătălin Manta, de la Albeştii de Muscel, a încălcat regimul public al conflictelor de interese şi, atunci când a ocupat funcţia de viceprimar, a fost şi vicepreşedinte al Asociaţiei Crescătorilor de Animale şi Proprietarilor de Păduri din Albeştii de Muscel (în perioada 2007-2011), timp în care "a participat la deliberarea şi adoptarea unor proiecte de hotărâre având ca obiect concesionarea unor terenuri de către administraţia locală către asociaţie". Procesul a început în anul 2012 şi atunci liberalul a încercat să se salveze cu un recurs la Curtea de Apel Piteşti, dar n-a avut câştig de cauză. Cătălin Manta a dus cazul său mai departe, la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi la Curtea Constituţională, însă n-a reuşit să convingă instanţa că este nevinovat. Prefectul Dragnea semnase în data de 2 mai ordinele de eliberare din funcţie ale celor doi primari, însă cum se vor soluţiona cele două cazuri, doar justiţia ne va lumina. Bineînţeles, la timpul potrivit... 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It