Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 12:17

Biblioteca din Cicăneşti, punct de atracţie pentru tineret

Această instituţie funcţionează în cadrul Căminului Cultural, care polarizează activitatea culturală locală. Prin cercurile sale, coordonate veritabilul om-orchestră care este Vasile Grecu, care s-a remarcat ca dansator în Ansamblul "Argeşul" de la fosta Casă de Cultură din Curtea de Argeş (la vremea tinereţii), a devenit un punct de atracţie pentru cei ce iubesc cântul, dansul, portul popular şi tradiţiile. Biblioteca este coordonată de Cristina Bîrlogeanu, care are în CV o activitate didactică de peste 27 ani şi se mândreşte cu o fiică ambiţioasă, Andreea-Cătălina, absolventă a Colegiului Naţional "Vlaicu Vodă" la clasa de Mate-Info şi care se pregăteşte pentru o solidă carieră asupra căreia mama păstrează secretul, pentru a-şi onora angajamentele asumate. Cititorii sunt în mare măsură elevi ai şcolii gimnaziale, care au la dispoziţie circa 7.000 volume din diverse domenii, dar caută în special cărţile care fac parte din programa şcolară şi pe cele de beletristică. Programul Biblionet este alt punct de atracţie pentru tinerii comunei - ne-a mai informat Cristina Bîrlogeanu. În bibliotecă am descoperit - printre altele - una dintre cele mai serioase şi documentate monografii de comună, realizată de doi autori cu greutate nu numai în Argeş, Spiridon Cristocea şi Marius Păduraru. Foarte interesantă este istoria acestei localităţi atestată documentar cu aproape jumătate de mileniu în urmă prin hrisoave emise de cancelariile domneşti ale acelor vremuri. În paginile monografiei Cicăneştilor am descoperit şi o listă a primarilor începând din anul 1865, pe care v-o prezentăm în continuare: N. Tomulescu, probabil primul care a ocupat această funcţie, fiind identificat pe un act din noiembrie; Şerban Vasilescu, şef al administraţiei în 13 iulie 1866, la câteva luni după urcarea pe tron a Principelui Carol; Nicolae Ionescu; Dumitru Popescu, cel care la 2 martie 1893 scotea printr-un act oficial ceata moşnenilor din Urecheşti din starea de devălmăşie; Petre Surdu; Ioan Florescu, cel care a construit al patrulea local de şcoală şi a fost decorat cu "Serviciul credincios" în anul 1913; Dumitru Ionescu, zis Budreală, care a participat la exproprierea unor terenuri din moşia defunctului O. Calleya; Ioan Georgescu, cel ce a preluat în 13 ianuarie 1930 izlazul comunal, în suprafaţă de 55 ha; Ion Gh. Rădulescu (1931); Ion I. Pulpă (1935-1937); Luigi I. Decher (1938); Toma N. Ureche (1942-1944); Petre Gh. Popescu (20 octombrie 1944-4 aprilie 1945); Gheorghe M. Pulpă (a preluat funcţia în aprilie 1945 şi era încă la primărie în 3 iunie 1948); Ion C. Matei (anii '50); Gheorghe I. Surdu (1960-1965); Ion Gh. Mânzatu (1965-1977); Constantin D. Badea (1977-1983); Maria Gh. Bucur (1983-1989); Corneliu Gh. Popescu, preşedinte FSN Cicăneşti (22 decembrie 1989-30 ianuarie 1990); Ion F. Chiţu (ianuarie 1990-iunie 1996); Ion Ionescu, cel care a preluat primul mandat după alegerile din 1996 şi a fost reales după fiecare ciclu electoral, ocupând şi în prezent funcţia de şef al administraţiei publice locale.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It