La Curtea de Argeş, Şerban este campion la depunerea rapoartelor de activitate ca ales local
Cine are curiozitatea şi consultă site-ul Primăriei Municipale la secţiunea rezervată acestei obligaţii legale care-i revine fiecărui consilier local va descoperi faptul că, în ultimii 10 ani, puţini au fost cei care s-au conformat. Deci, în anul 2008, din cei 19 consilieri locali, numai 2 s-au învrednicit să pună pe hârtie activitatea pentru care şi-au încasat indemnizaţiile. Este vorba despre Ion Şerban şi Gheorghe Bugeac, ambii de la PRM. În 2009, situaţia s-a repetat: numărul a rămas constant, dar a intervenit o modificare. Ion Şerban a rămas consecvent, însă alături de el a depus raport Claudia Mihăilescu, care-şi obţinuse mandatul de ales local pe lista PSD. Dumneaei, din raţiuni ce ţineau de serviciu, a demisionat şi a depus documentul respectiv pentru perioada 2008-2009, cu ocazia încheierii mandatului. Având pregătire juridică şi fiind în cunoştinţă de cauză, dar şi extrem de corectă, Claudia Mihăilescu a dat un exemplu de bună practică. Din păcate, acesta n-a fost luat în seamă de vreunul dintre colegii de partid sau de legislativ.
Ciudat, dar şi Şerban şi-a luat o pauză de câţiva ani, poate pentru că se săturase să fie înjurat de ceilalţi consilieri locali pentru că prea "făcea pe deşteptul". Asta dacă nu cumva s-a omis să se posteze rapoartele sale de activitate... Totuşi, a revenit în anul 2013, cu un nou raport de activitate pentru perioada iunie 2012-iunie 2013. Apoi, în spiritul devizei des vehiculate în epoca comunistă, conform căreia "pauzele lungi şi dese - cheia marilor succese", Ion Şerban a pus pixul în cui, revenind abia în iunie 2017, cu raportul de activitate pentru primul an al celui de-al cincilea mandat al său, care-l face egal la longevitate în activitatea de ales local cu primarul Constantin Panţurescu, cu care a intrat în activitatea publică în echipa fostului ApR după alegerile din anul 2000.
Acum mai sunt câteva zile până la data de 15 iunie, la care aleşii comunităţii sunt obligaţi să depună declaraţiile de avere şi interese. Care, în mod normal, ar trebui însoţite şi de rapoartele de activitate, care sunt obligatorii! Rămâne de văzut dacă pentru toţi consilierii locali ori numai pentru Şerban, care - fie vorba între noi - nu s-a dat nici el de ceasul morţii ca să respecte legea în toţi aceşti ani, când a depus numai 4 rapoarte de activitate. Dar cel puţin s-a străduit, ceea ce nu-i puţin lucru pe seceta asta de responsabilitate!...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
