În 10 zile, RMN-ul de la Spitalul Judeţean va fi pus în funcţiune!
Miercuri, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş a verificat stadiul lucrărilor de instalarea noului aparat RMN de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Piteşti. Lucrările sunt în grafic, RMN-ul urmând a fi pus în funcţiune în termen de aproximativ 10 zile. Aparatul a fost adus la Spitalul Judeţean pe 28 februarie, asta după ce, în luna februarie, Spitalul de Pediatrie Piteşti a fost dotat cu un Computer Tomograf. Achiziţia celor două aparate a fost făcută de Ministerul Sănătăţii. La nivel naţional au fost achiziţionate 14 echipamente Computer Tomograf (CT), 24 aparate de Rezonanţă Magnetică (RMN) şi 21 sisteme informatice PACS (tehnologie medicală de imagistică). De asemenea, Spitalul Judeţean de Urgenţă Piteşti va fi dotat şi cu un accelerator de radioterapie pentru Secţia de Oncologie. Anunţul a fost făcut vinerea trecută de ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, care a participat la lucrările conferinţei medicale naţionale, organizată de Consiliul Judeţean Argeş. "Argeşul va avea un Centru de Oncologie atât de mult dorit şi de noi, ca specialişti, dar şi de pacienţi, pentru că suntem în slujba dumnealor. Mulţumesc Ministerului Sănătăţii pentru că suntem singurul judeţ din ţară care a beneficiat de un Computer Tomograf, care acum funcţionează la Spitalul de Pediatrie şi de un RMN care de săptămâna viitoare se va da în funcţiune la Spitalul Judeţean de Urgenţă Piteşti, iar Secţia de Oncologie va fi dotată cu acest aparat", a precizat presedintele Consiliului Judeţean Argeş, dr. Dan Manu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
