Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 10:53

S-a semnat contractul de finanţare pentru "Creşterea eficienţei energetice a Spitalului de Recuperare Brădet"

 Vineri, la Consiliul Judeţean Argeş a avut loc semnarea de către preşedintele Dan Manu şi directorul ADR Sud Muntenia, Liviu Muşat, a contractului de finanţare pentru proiectul "Creşterea eficienţei energetice a Spitalului de Recuperare Brădet". Valoarea totală a contractului de finanţare este de 3.333.577,98 lei, din care 3.160.266,78 lei reprezintă valoarea totală nerambursabilă solicitată, iar 173.311,20 lei este contribuţia beneficiarului. Perioada de implementare este de 15 luni de la semnarea contractului de finanţare. Lucrările propuse vizează suprafaţa de 7.915,6 mp şi vor presupune izolarea termică la exterior a părţii opace a faţadelor, termoizolarea la exterior a pereţilor supraterani ai subsolului, termo-hidroizolarea terasei, reabilitarea termică a sistemului de încălzire şi furnizare a apei calde de consum, iluminat şi ventilare, repararea acoperişului, trotuarelor de protecţie, repararea/înlocuirea instalaţiei de distribuţie a apei reci şi/sau colectoarelor de canalizare menajeră şi/sau pluvială din subsolul clădirii şi, nu în ultimul rând, realizarea unei scări pe structură metalică pentru evacuarea în caz de incendiu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It