Klaus Iohannis, vizită în Argeş
Preşedintele României, Klaus Iohannis a efectuat joia trecută o vizită în judeţul Argeş, unde a participat la dezbaterea cu tema "Industria auto, cheia dezvoltării economiei. Factori de creştere a competitivităţii", organizată de Asociaţia Constructorilor de Automobile din România (ACAROM) la Piteşti, eveniment la care au fost prezenţi reprezentanţii celor mai importante companii din industria de profil românească. Din partea administraţiei judeţene, cuvântul de deschidere l-a avut preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, dr. Dan Manu: "Vă rog să-mi permiteţi ca în numele administraţiei locale a judeţului să vă urez bine aţi venit la Piteşti, la o dezbatere atât de importantă organizată de ACAROM. Sunt convins că aţi ales <<România de la Argeş>>, cum inspirat spunea Nicolae Iorga, pentru că facem un parteneriat foarte bun atât cu Uzina Renault Automobile, cât şi cu industria auto de pe orizontală, din Argeş şi din judeţele limitrofe, pentru a ajuta construcţia de automobile. În limitele prerogativelor pe care le avem, am acţionat, acţionăm şi vom acţiona ca să dezvoltăm acest sector. Concret, încă din 2016, administraţia judeţului, împreună cu prietenul şi partenerul nostru Renault Automobile, a iniţiat, promovat şi dezvoltat învăţământul dual, atât de necesar pentru un personal calificat la nivel de societate. De altfel, în această toamnă vom deschide un nou centru privind învăţământul dual şi nu ne vom opri aici. În altă ordine de idei, administraţia judeţului a sprijinit dezvoltarea infrastructurii. Suntem conştienţi că salariaţii care lucrează la Grupul Renault şi în industria orizontală auto sunt cetăţeni ai judeţului care au nevoie de infrastructură şi m-aş referi, în principal, la cea rutieră, atât de necesară şi atât de mult solicitată. Deşi încă din 2008-2009 se cunoştea traseul autostrăzii Piteşti-Sibiu, am reuşit ca în ultimii doi ani să recuperăm timpul pierdut în această perioadă. Împreună cu primarii din zona Piteşti-Curtea de Argeş, am identificat parcelele şi proprietarii acestora din zona pe unde va trece tronsonul 5 al autostrăzii. Împreună cu primarul Cornel Constantin Ionică am fost interesaţi şi de drumul expres Piteşti-Craiova. Am emis 8 autorizaţii de urbanism pentru acest proiect. Primăria Piteşti a promovat un proiect foarte ambiţios, centura de vest a Piteştiului, menită să degreveze, pe de o parte traficul din municipiu, dar în special să ajute Uzina Ford, dar şi pe ceilalţi întreprinzători din domeniu. De asemenea, Primăria Piteşti are în vedere construirea unui nou pod peste râul Argeş, pentru a face mai rapidă legătura dintre Mioveni, Renault Automobile şi autostradă. Deci ne preocupă foarte mult acest lucru. Încă o dată, ne bucurăm că aţi ales Argeşul, contaţi pe noi, suntem o echipă şi dorim să avem un parteneriat trainic şi de viitor".
La rândul său, preşedintele României a avut cuvinte de apreciere faţă de administraţia locală şi faţă de sprijinul pe care aceasta îl acordă, la nivel judeţean, industriei auto şi nu numai. Temele abordate la această dezbatere au vizat perspectivele de dezvoltare a acestei industrii, precum competitivitatea, infrastructura, piaţa forţei de muncă, nevoia de profesionalizare a educaţiei, cât şi provocările viitorului în contextul industriei 4.0. După dezbatere, preşedintele Klaus Iohannis a vizitat şi Uzina Automobile Dacia S.A. de la Mioveni.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
