Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 10:52

"E păcat de Dumnezeu să se prăpădească nefolosit un spaţiu de locuit!"

Cu aceste cuvinte ne-a întâmpinat d-na Eugenia Panchios (66 ani), când am intrat în curtea încăpătoare şi, cel puţin la intrare, foarte bine întreţinută. Dumneaei locuieşte pe strada Negru Vodă, la nr. 75, într-o casă veche, tip vagon, unde este şi sediul PNL Curtea de Argeş. Pavelele sunt măturate şi totul este pus în ordinea firească în respectiva zonă. Dincolo de ea, unde se termină pavelele, e jale: iarba şi buruienile au crescut şi împreună cu zidurile coşcovite de la ultimul spaţiu, pur şi simplu rănesc retina. "Aici este o locuinţă socială, care a fost atribuită de primărie unei femei cu mai mulţi copii. N-am mai văzut-o pe aici de anul trecut şi, în mod firesc, locul s-a părăginit. Eu locuiesc cu mama, Maria, care are 88 ani şi am făcut ce-am putut şi noi pe-aici, împreună cu d-na Adelina de la PNL, ca să nu mai arate ca dracu'... Acel spaţiu este în administrarea primăriei, am tot sesizat situaţia, dar nu s-a mişcat ceva în direcţia rezolvării. Din câte am înţeles, femeia care a primit spaţiul de locuit ar fi protejata d-nei Maria Barbu, de la Asistenţă Socială, care este soţia unui preot de la o biserică de prin nordul oraşului... E păcat de Dumnezeu să se prăpădească spaţiul şi să se deprecieze terenul, când alţii n-au unde locui! Scrieţi la ziar, poate se sesizează cineva de la primărie şi va lua măsurile care se impun...", ne-a cerut d-na Eugenia.

Contactat, primarul Constantin Panţurescu a promis că se va interesa personal de această situaţie şi va decide măsurile de rezolvare, eventual şi sancţionarea celor ce nu-şi îndeplinesc atribuţiunile funcţionale conform fişei postului. Aşteptăm să vedem o reacţie în sensul stabilirii normalităţii în planul bunei gospodăriri a bunurilor aparţinând de municipalitate.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It