Fraţii de peste Prut - oaspeţi de onoare la Rapsodia Păstorească 48
Primarul Virgil Baciu, de la Corbi, iniţiatorul înfrăţirilor localităţilor argeşene cu cele din Republica Moldova, ne-a mărturisit ieri, plin de bucurie, că sărbătoarea tradiţională a comunităţii pe care o conduce va fi onorată cu prezenţa de circa 70 de fraţi veniţi de dincolo de Prut: "Duminică îi aşteptăm să revină printre noi pe delegaţii comunităţilor din Baimaclia şi din Vasilcău - cu care suntem înfrăţiţi - în frunte cu primarii Anatol Doibani, respectiv Gheorghe Cojocaru. Vor mai veni soli şi din alte localităţi din raionul Căuşeni, astfel că numărul lor va fi de circa 70!" Rapsodia Păstorească 48, probabil cea mai longevivă dintre toate zilele de comună din judeţul Argeş, are şi în acest an un program bogat de evenimente pe care le vor realiza harnicele gazde ce ştiu să respecte tradiţiile ospeţiei, moştenite din moşi-strămoşi. El va debuta la ora 09.00, prin vizitarea Muzeului şi va include parada cântecului, dansului şi portului popular prin care ansamblurile participante îşi vor promova propriile valori pe drumul spre punctul "La Chilii", unde se va desfăşura evenimentul. Anul acesta accesul este uşurat considerabil după recenta asfaltare a drumului şi surprizele vor continua cu un drapel imens de 100 m lungime, simbolizând Centenarul Marii Uniri - ne-a dezvăluit primarul Baciu. Expoziţia de animale, programele artistice, premierile merituoşilor, dar şi serbarea câmpenească ce se va prelungi până în zorii zilei următoare vor constitui, alături de produsele muncii localnicilor, ingrediente pentru o zi de neuitat, care să merite urarea LA MULŢI ANI, CORBI!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
