Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 10:52

Parlamentari francofoni, vizită de lucru în Argeş

 Marţi, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Dan Manu, a primit o delegaţie formată din parlamentari, reprezentanţi ai ţărilor membre ale Adunării Parlamentare a Francofoniei (APF) din Regiunea Europa. Vizita în judeţul Argeş a făcut parte din programul Conferinţei preşedinţilor de delegaţii ale parlamentelor membre ale ale Adunării Parlamentare a Francofoniei (APF) din Regiunea Europa. Organizarea acestei acţiuni are loc în contextul intensificării demersurilor de promovare a valorilor francofone în România şi în regiune. Cu această ocazie, preşedintele Dan Manu le-a transmis mesajul său de bun venit: "Sunt onorat, ca în cadrul Conferinţei preşedinţilor de delegaţii parlamentare ale Adunării Parlamentare a Francofoniei din Regiunea Europa, organizată zilele acestea în România, să am posibilitatea de a vă primi în judeţul Argeş. Doresc să mulţumesc pe această cale doamnei deputat Simona Bucura Oprescu pentru că a avut iniţiativa ca în cadrul programului acestei conferinţe să includă o vizită în judeţul nostru, Argeşul având astfel privilegiul de a vă primi şi de a vă face cunoscute o parte din frumuseţile şi bogăţiile sale. Aşa cum ştim, România a intrat în Mişcarea Francofonă în anul 1991, cu statutul de observator, iar doi ani mai târziu a devenit membru cu drepturi depline. Ţara noastră a preluat preşedinţia Francofoniei în cadrul celui de-al XI-lea Summit al Francofoniei, desfăşurat la Bucureşti în septembrie 2006, funcţie deţinută până în octombrie 2008. Marcat de valorile culturale, istorice, dar şi economice, judeţul Argeş nu putea rămâne pasiv la mişcarea francofonă, astfel că din 1992, judeţul nostru este membru fondator al Asociaţiei Internaţionale a Regiunilor Francofone şi membru în Consiliul de Administraţie. În plus, judeţul Argeş derulează relaţii de cooperare cu Departamentul Savoia din Franţa din anul 1996, acesta fiind cel mai longeviv şi fructuos parteneriat pe care C.J. Argeş l-a derulat după 1989. Datorită investiţiilor franceze şi a resurselor umane profesioniste, Argeşul ocupă unul din locurile fruntaşe în economia românească, contribuind de o manieră importantă la PIB-ul României. În istoria României, Argeşul, prin locurile şi oamenii săi, a avut dintotdeauna un rol-cheie". 

După primirea oficială de la Consiliul Judeţean Argeş, a urmat o vizită la Muzeul Goleşti. Acolo, membrii delegaţiei au vizitat prima şcoală publică din România, Conacul Goleştilor, dar şi casele ţărăneşti şi au putut afla date despre importanţa acestor locuri în istoria României. Li s-a vorbit şi despre faptul că la Conacul Goleşti, în urmă cu doi ani, Consiliul Judeţean Argeş, Academia Română şi DACIN SARA au înfiinţat proiectul "Respect pentru Valorile Naţionale". Micuţii artişti ai Ansamblului "Ţapinarii", care l-au avut alături pe primarul Gabi Şerbănoiu, au impresionat asistenţa cu un moment folcloric în care au fost prezentate obiceiurile populare, iar meşterul Ion Rodoş a făcut o demostraţie de sculptură în lemn. Frumuseţea folclorului popular argeşean a fost dezvăluită, încă o dată, de Orchestra "Doina Argeşului". Reprezentanţii ţărilor membre ale Adunării Parlamentare a Francofoniei (APF) din Regiunea Europa au vizitat apoi Vila Florica, iar ziua în judeţul Argeş s-a încheiat la Uzina Dacia Renault.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It