La Curtea de Argeş, canalizarea e tot orfană!
N-are mamă, n-are tată, este a tuturor şi a nimănui! Asta este starea în care se află canalizarea - generic vorbind - pentru că este vorba atât de cea pluvială, cât şi de cea menajeră. De ani şi ani de zile nu se mai ocupă cineva de decolmatările absolut obligatorii şi chiar gurile de canal se ridică greu după asfaltări. În timpul "guvernării Bolovan", ele rămâneau ani de zile sub nivelul covorului asfaltic turnat cu vrednicie de către SPGC, aşa cum s-a întâmplat în zona bisericii din vecinătatea Pieţei Terasa 1 Mai sau de pe străzi precum Despina Doamna. Problema cea mare apare atunci când se năpustesc peste oraş ploi torenţiale şi viituri, cum s-a întâmplat sâmbătă după-amiază. Atunci, pe Bulevardul Basarabilor şi pe strada 1 Decembrie 1918 curgeau râuri de apă cu mizerie, pentru că se înfundaseră gurile de canalizare. La şedinţa de îndată de luni, consilierul Ion Şerban a ridicat din nou această problemă şi s-a declarat revoltat de faptul că primarul Constantin Panţurescu a fost silit să intre la apă ca să elibereze o gură de canal pe 1 Decembrie 1918. "Lumea s-a învăţat să facă totul primarul, inclusiv să deschidă gurile de canal..." La vociferările aleşilor locali, Răzvan Bădescu, juristul de la AQUATERM, le-a atras atenţia că "pluvialul nu ţine de cineva", deşi de ani de zile se cunoaşte această situaţie anormală, fără să se facă măcar un pas pentru a-i pune capăt. "E a primarului, dacă-i place să se bălăcească...", a fost concluzia multora, care au preferat s-o discute în afara şedinţei, ca să nu-l deranjeze pe edilul-şef tocmai în ziua în care-şi sărbătorea onomastica. Ceea ce s-a spus cu subiect şi predicat a fost faptul că sunt multe cazuri în care canalizarea menajeră a fost băgată în cea pluvială, astfel încât mizeriile au colmatat-o. Rămâne de văzut cine-şi va lua inima în dinţi ca să deranjeze nişte comodităţi bine plătite şi va veni cu un proiect de hotărâre prin care canalizarea să fie "adoptată" fie de AQUATERM, fie de SPGC. Altfel riscăm să ne pierdem primarul, care are un simţ al voluntariatului exacerbat, de care nu ezită să facă uz ori de câte ori este solicitat. Şi ar fi păcat să protejeze la nesfârşit nişte puturoşenii, inclusiv ale celor direct interesaţi, riveranii ce nu se deranjează măcar să dea la o parte crăcile sau resturile care acoperă gurile de canalizare atunci când apar viiturile. Ca punct de sprijin există o Hotărâre de Guvern cu nr. 21, din 2001, de pe timpul Guvernării Năstase - spunea Răzvan Bădescu. Dezgropaţi-o, dom' primar!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
