Şerban, evaluatorul de competenţe literare în administraţia publică: "D-na Janina, pentru compunere vă acord nota 10!"
Consilierul local de la PAM a dat "o înaltă apreciere" referatului de fundamentare care stat la baza proiectului privind politica de parcare la nivelul ariei de studiu privind "Dezvoltarea unui sistem de transport modern, accesibil şi durabil în municipiul Curtea de Argeş". Întocmit de către consilierul juridic Isabel-Janina Zarioiu şi expertul Claudia Gîlcă pe aproape 24 pagini, acesta este scris într-un limbaj îngrijit, logic argumentat, cuprinzând grafice şi tabele explicite şi, cu siguranţă, a întrunit şi aprecierile majorităţii celorlalţi consilieri locali, care ştiu să aprecieze volumul considerabil de muncă, de la care aflaseră cei mai mulţi că nu se făcuse rabat. Desigur, este vorba despre cei puţini care mai reuşesc să şi citească dosarele de şedinţă şi votează în cunoştinţă de cauză, şi nu potrivit indicaţiilor primite la grup sau din reflexul imitării. Ion Şerban a criticat însă tendinţa de a transforma oraşul într-o urbe a bicicletelor, lipsa unei centuri rutiere, emiterea unor autorizaţii de construire pentru clădiri ridicate pe marginea străzii - cum este cazul pentru 1 Decembrie 1918, unde, ca şi în alte zone, lipsesc trotuarele ori sunt în stare jalnică - şi a cerut să se renunţe la marcajele rutiere efectuate de către SPGC cu vopsea lavabilă, care se şterge destul de rapid, majorând astfel cheltuielile materiale. Pe de altă parte a apreciat ideea de a promova un transport ceva mai ecologic prin autoturisme electrice, dar a vrut să ştie dacă şi câte staţii de încărcare a bateriilor au fost prevăzute. În altă ordine de idei s-a declarat încântat de ideea implementării a 9 parcometre pe partea dreaptă a Bulevardului Basarabilor, considerând că era un început promiţător în încercarea de a rezolva spinoasa problemă a fluidizării traficului pe artera rutieră centrală a Oraşului Regal. Oricum, intervenţiile sale i-au deranjat pe unii dintre cei ce aşteptau cu sufletul la gură să se termine odată şedinţa aceea obositoare, ca să-şi vadă de ale lor cu conştiinţa liniştită că şi-au meritat indemnizaţiile prin simpla prezenţă.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
