Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 09:41

Probe irefutabile de management eficient al situaţiilor de risc: Ştefan Dumitrache a fost ales preşedinte de şedinţă a legislativului din Curtea de Argeş!

Şedinţa ordinară din aprilie se anunţa prin ordinea de zi a fi una destul de delicată. Estimările aleşilor ce aveau motive să se teamă de participare se bazau pe elemente concrete, ce nu puteau fi ignorate de spiritele lucide. Aprobarea taxelor şi impozitelor locale pe anul 2019, a execuţiei bugetare pe primul trimestru al anului în curs, dar mai ales a Amenajamentului Pastoral pentru păşunile colinare aparţinând domeniului public al municipiului, dublate de taxele pentru păşunat din acest an - care provocaseră un scandal la şedinţa din martie, soldat şi cu îndepărtarea din sală a unuia dintre proprietarii de animale considerat prea vocal-revoluţionar - se puteau constitui în argumente pentru opiniile sumbre ale unora dintre consilierii locali aparţinând puterii. Şi teama lor se justifica prin prezenţa destul de semnificativă a unor proprietari de turme ori animale în sală înainte de începerea şedinţei. Reprezentanţii lor aveau afară discuţii cu consilierii din opoziţie, iar situaţia era destul de tensionată încât era de înţeles constatarea consilierului local PSD, Anca Răduţu, directorul de la "Ferdinand I", care-şi dorea să fie departe de locul desfăşurării şedinţei din ziua respectivă... Adică aşa cum se poziţionase primarul Constantin Panţurescu, cel care din motive care scapă omului de rând, şi-a delegat atribuţiunile către viceprimarul Constantin Jubleanu. Numai că un simplu consilier local nu avea posibilitatea legală de a-l imita, apelând la serviciile unui substitut...

S-a dovedit însă că situaţiile de risc sunt bine gestionate de PSD, care deţine toată puterea locală. Prima probă a apărut la propunerea persoanei care avea s-o înlocuiască pe Maria Dicu la preşedinţia de şedinţă, după ce-şi epuizase mandatul încredinţat. Răzvan Bădescu s-a mişcat iute ca un bun jucător de futsal şi l-a propus pe colegul Ştefan Dumitrache, pe a cărui fermitate contau colegii săi. Şi cum a fost singura propunere, a fost adoptată în unanimitate, căci era limpede că nu se prea găseau amatori să se încarce gratuit de "Doamne-ajută!". Directorul de la Muzeul Municipal nu şi-a dezamăgit colegii şi a manageriat situaţiile ivite cu siguranţa unui judecător, chiar şi în lipsa unui ciocănel, pe care l-a substituit cu declaraţii şi decizii aspre, dintre care n-a lipsit nici cererea de îndepărtarea din sală a celor consideraţi recalcitranţi. Situaţia tensionată creată astfel s-ar putea să aibă efectele unei bombe cu efect electoral resimţit de PSD la alegerile locale din 2020... Asta în funcţie de greutatea pe care o va avea faptul că a avut inteligenţa de a propune şi a obţine votul de amânare a deciziilor pe Amenajamentul Pastoral şi pe taxele pentru păşunat, proiecte care au stârnit un mare scandal cu acuzaţii dure, ce n-ar trebui trecute uşor cu vederea de organele care au misiunea de a veghea la respectarea legii.

Cei ce-ar fi tentaţi să deplângă situaţia delicată în care s-a pus Ştefan Dumitrache acceptând preşedinţia de şedinţă a legislativului, pot fi liniştiţi: băiat deştept cum este, n-a făcut-o gratuit! La punctul 4 al ordinii de zi a şedinţei figura un proiect de hotărâre pentru desemnarea reprezentanţilor Consiliului Local Curtea de Argeş în comisiile de evaluare finală a managementului exercitat de Muzeul Municipal, respectiv de soluţionare a contestaţiilor la această evaluare. Propunerea pentru prima comisie a venit din partea managerului Centrului de Cultură şi Arte "George Topîrceanu", Cristian Mitrofan, bun şi apropiat prieten al omologului Dumitrache. Acesta l-a nominalizat pe juristul de la AQUATERM, Răzvan Bădescu, despre care se zvoneşte tot mai insistent în ultimul timp că şi-ar fi dat deja comandă de costum de manager... Viceprimarul Gabriel Jubleanu nu s-a lăsat mai prejos şi imediat l-a nominalizat pentru a doua comisie pe Mitrofan. Şi cum n-au existat contestaţii şi propunerile au fost unice, s-a votat grăbit în unanimitate, spre liniştea tuturor şi, nu în ultimul rând, a celui evaluat. Acum rămâne de văzut în ce măsură înţelepciunea populară - "O mână spală pe-alta şi-amândouă spală faţa" - va avea acoperirea faptică. Oricum, s-a făcut dovada bunului management al situaţiilor de risc, nu credeţi?...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It