Ajutor de urgenţă la Tigveni: 1.000 lei pentru un om atacat de urs!
Atacurile fiarelor codrilor în zona Curtea de Argeş încep să intre în cotidian în această primăvară. Zilele trecute am aflat de la primarul Doru Dumitru Slătineanu despre o agresiune comisă de un urs în a doua jumătate a lunii martie pe teritoriul comunei Tigveni: "Localnicul Petre Roşca, crescător de animale în vârstă de 55 ani, scosese oile la păscut într-o târlă amenajată în zona Lupoaia sau Lacul Bălţat, cum este cunoscută pe la noi. Într-o noapte a fost alarmat de câinii care lătrau a jivină spre pădure şi s-a dus să vadă ce se întâmpla la târlă. Înarmat cu o lanternă, păstorul a prins în lumină un urs care se înfrupta dintr-o oaie pe care o omorâse. A dat gură, sperând să-l sperie şi să-l îndepărteze înainte să producă şi alte pagube. Probabil deranjată, jivina s-a năpustit asupra lui şi l-a rănit grav înainte de a fugi în pădure. Cu chiu, cu vai, omul s-a târât până a ajuns la prima casă din sat, unde a cerut ajutorul, pentru că atunci când fusese atacat de urs îşi pierduse şi telefonul mobil... A fost apoi preluat şi spitalizat în capitală, unde a rămas internat timp de două săptămâni. Cetăţeanul nu avea asigurare medicală şi trebuie să-şi plătească singur spitalizarea. S-a făcut ancheta socială de rigoare şi în prima şedinţă de legislativ local am promovat un proiect de hotărâre prin care să i se acorde un ajutor de urgenţă în sumă de 1.000 lei, pentru a-şi acoperi o parte din cheltuielile de spitalizare. Sper ca acesta să fie aprobat de consilierii locali, care ştiu foarte bine că oricine dintre noi suntem practic fără apărare în faţa animalelor sălbatice protejate de lege ca urmare a presiunilor exercitate de către iubitorii de animale. Situaţia nu este de dată recentă, am mai avut asemenea atacuri fie la noi, fie prin comunele învecinate, care au toate pe teritoriul propriu destule terenuri împădurite. Am apelat de fiecare dată la autorităţile superioare, dar deocamdată - după cum se ştie - nu se prea poate face mare lucru pentru protejarea cetăţenilor de astfel de atacuri. Gospodarii noştri au destule terenuri situate în extravilan, pe dealuri şi în apropierea pădurilor, pe care se tem, în mod justificat să le lucreze ori să culeagă fructele, pentru că riscă să devină ţinta unor atacuri ale animalelor sălbatice. Situaţia este oarecum anormală şi, practic, nu ştim ce să mai facem..."
Aleşii locali vor acorda acel ajutor de urgenţă pentru consăteanul rănit de urs. Problema însă rămâne şi atâta timp cât nu se reglementează legal un sistem care să garanteze hrănirea animalelor sălbatice astfel încât să fie ţinute cât mai departe de zonele locuite, ca să nu pericliteze vieţile oamenilor, vorbim ca să nu adormim, bătând apa-n piuă la modul cel mai penibil cu putinţă!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
