Primarul Iatagan se declară mulţumit că la Şuici sunt bani pentru investiţii
Şeful administraţiei publice locale din comuna de pe Valea Topologului exercită al patrulea mandat succesiv încredinţat de cetăţeni. În anul 2004, atunci când a câştigat de la prima încercare alegerile pentru postul de primar, Constantin Iatagan era cel mai tânăr edil-şef din Argeş, având vârsta de vreo 36 ani. Iar preluarea mandatului n-a fost deloc una uşoară, pentru că la scurt timp după validare s-a confruntat cu urmările unor inundaţii care au afectat destul de grav gospodăriile localnicilor. Modul în care a gestionat acea situaţie, ca şi tot ceea ce a urmat prin aplicarea planurilor sale de dezvoltare locală, i-a convins pe consăteni că este omul potrivit care să-i conducă spre progres şi cuvilizaţie. Schimbările în bine sunt vizibile la tot pasul şi numai rău-voitorii îşi pot permite să afirme că s-a bătut pasul pe loc.
Pentru anul în curs, edilii din Şuici şi-au stabilit ca priorităţi finalizarea lucrărilor de amenajare pe verticală la noul sediu al primăriei şi reparaţii capitale la Şcoala Primară nr. 3 din satul Ianculeşti şi la căminul cultural de acolo. "Proiectul pentru construirea noului sediu al administraţiei publice locale a intrat în lucru acum vreo zece ani şi s-a desfăşurat în timp, pe măsura sumelor pe care le-am avut la dispoziţie. Acum am ajuns în stadiul final, în care trebuie să finalizăm împrejmuirea curţii, să amenajăm parcarea, să sistematizăm incinta şi să construim remiza PSI şi magazia de lemne de foc. Sperăm ca anul acesta, după ce am primit de la Consiliul Judeţean suma de 200.000 lei, din care jumătate pentru obiectivele enunţate deja, să ne mutăm în casă nouă. Astfel vom elibera vechiul sediu, care va primi altă destinaţie, despre care vom vorbi la timpul potrivit. Restul de bani îi vom folosi la şcoala din Ianculeşti, unde trebuie schimbat acoperişul deteriorat şi trebuie să trecem la reparaţii capitale pentru conservarea clădirii. În acel sat nu avem un cămin cultural şi activităţile specifice se desfăşoară într-un spaţiu impropriu în suprafaţă de 6x4 m, în care a funcţionat cândva un magazin sătesc, ce avea acoperişul realizat din plăci de azbociment. De aceea, o parte din banii primiţi îi vom investi în proiectul realizării unei săli multifuncţionale, care să servească şi pentru activităţi culturale şi ca sală de evenimente, cum ar fi nunţile, botezurile ş.a.m.d., dar şi ca sală de sport acoperită. Personal eu sunt mulţumit de sumele primite, deoarece ele ne permit să continuăm investiţiile destinate dezvoltării comunei", a încheiat primarul Iatagan cu zâmbetul omului care ştie foarte bine cât de reală actuală rămâne vechea înţelepciune populară conform căruia nemulţumitului i se ia darul...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
