Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 08:17

Primarul din Baimaclia a fost repudiat de rusofoni: "Du-te şi candidează în România!"

Anatol Doibani face parte dintr-o familie care nu şi-a uitat vreodată rădăcinile româneşti şi ţara-mamă. Pentru convingerile sale, a avut de suferit destul din partea bolşevicilor, care i-au executat bunicul şi i-au surghiunit prin Siberia părinţii. Primarul din Baimaclia a fost şi rămâne un patriot, care s-a apropiat sufleteşte de fraţii din România şi are o veche legătură cu primarul Virgil Baciu, din Corbii Argeşului. Acesta a fost unul dintre iniţiatorii înfrăţirilor localităţilor din ţara noastră cu cele din Basarabia istorică şi ctitorul acestei mişcări în Argeş. În 20 martie, Corbii s-au înfrăţit cu Baimaclia în cadrul unei şedinţe solemne comune desfăşurate pe valea Râului Doamnei cu aleşii locali de la noi şi cu cei veniţi de dincolo de Prut. Atunci, Virgil Baciu i-a îndemnat pe omologii din comunele argeşene să inţieze discuţii cu primarii din Republica Moldova ajunşi la Corbi, pentru a stabili încheierea de noi protocoale de înfrăţiri şi de  colaborare. Ceea ce s-a şi făcut în perioada imediat următoare între mai multe comunităţi, după cum aţi aflat din ziarul nostru. 

Ceea ce se ştie mai puţin este faptul că după întoarcerea acasă, primarul Anatol Doibani a fost atacat dur pe pagina sa de socializare de către antiunioniştii care le-au băgat la înaintare pe femei. Una dintre ele îi cerea imperativ primarului s-o lase mai moale cu călătoriile prin România şi să se ocupe mai mult de rezolvarea problemelor locale. Ba chiar îl sfătuia să-şi găsească o comună în România şi să candideze acolo, dacă-i place atât de mult!... 

Dincolo de orice, se dovedeşte faptul că practicile tradiţionale ale fostelor organe de represiune sovietice de gen CEKA, NKVD sau KGB sunt încă viabile şi n-ar fi exclus să fie urmate şi de ameninţări directe. Greu de spus cât impact a avut asupra detractorilor faptul că primarul Doibani le-a amintit că au iluminat public în comună datorită sprijinului venit din România, inclusiv de la primarul Virgil Baciu şi că tot din resurse primite de la fraţii de peste Prut s-au realizat şi alte lucruri frumoase în comunitatea locală... Este evident însă că multora le stă în gât anul Centenarului Marii Uniri de la 1918 şi singura cale de urmat pentru toţi românii adevăraţi este aceea de a sprijini comunităţile din Republica Moldova, ce se zbat în mari lipsuri!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It