Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 13:09

"Căminele culturale nu sunt doar pentru nunţi şi botezuri!" 

Preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, dr. Dan Manu şi vicepreşedintele Simona Brătulescu au participat zilele trecute la prima întâlnire a directorilor de cămine culturale şi case de cultură din judeţ cu noua conducere a Centrului Cultural Judeţean, respectiv cu directorul interimar Araxy Negoşanu şi cu Cătălin Oancea, directorul adjunct. Preşedintele Dan Manu a prezentat şefilor de instituţii culturale din judeţ motivul şi necesitatea înfiinţării Centrului Cultural Judeţean, al cărui scop este coordonarea activităţilor cultural-artistice ale instituţiilor aflate în subordinea Consiliului Judeţean Argeş. Mai mult, afirmarea identităţii culturale, promovarea pe plan naţional şi internaţional a valorilor artistice autohtone, promovarea şi valorificarea culturii tradiţionale, a creaţiei populare contemporane şi a valorilor cultural-artistice locale şi zonale, stimularea creativităţii şi talentului, precum şi dezvoltarea schimburilor culturale pe plan judeţean, naţional şi internaţional sunt obiective ale aceluiaşi centru. Preşedintele C.J. Argeş a cerut dezvoltarea unei mai strânse legături între administraţia judeţeană şi cea locală, în plan cultural, în acest sens, pentru susţinerea şi promovarea actelor culturale de calitate, Centrul Cultural Judeţean putând asigura coordonarea metodologică şi profesională. "Căminele culturale din mediul rural nu trebuie să mai fie doar locaţii pentru organizarea de nunţi şi botezuri, ci să-şi recapete destinaţia iniţială!", a mai spus preşedintele Dan Manu. Artiştii profesionişti ai Argeşului, "Doina Argeşului", "Ansamblul Dorul" sau "Corul Ars Nova" trebuie să evolueze pe toate scenele din judeţ, la evenimentele cele mai importante ale comunităţilor locale, aşa cum talentele autentice ale acestor zone trebuie să se regăsească pe scenele judeţului şi nu numai. La rândul său, vicepreşedintele Simona Brătulescu a precizat că principalul obiectiv al Centrului Cultural Judeţean constă în revitalizarea şi promovarea culturii argeşene, începând chiar cu o strategie comună a activităţii culturale la nivel judeţean. La finalul discuţiilor, directorii caselor de cultură şi ai căminelor culturale prezenţi au solicitat ca astfel de întâlniri să aibă periodic, arătându-se încrezători în noua politică culturală de la nivel judeţean.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It