Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 13:10

Amalia Cristescu a câştigat concesiunea pentru păşunea alpină de la Podul Giurgiului

Zilele trecute, după ce s-au primit clarificările solicitate din partea organismelor judeţene, Comisia de licitaţie pentru păşunile alpine s-a întrunit şi a decis că ofertantul care a oferit cea mai mare sumă, respectiv familia Cristescu, este câştigătoare şi va avea contract de concesiune pe timp de zece ani. "Am fost numai noi, cei din Comisia de licitaţie, fără ofertanţi şi, după ce am constatat validitatea documentelor, s-a decis adjudecarea licitaţiei pentru Amalia Cristescu, fapt care a fost comunicat nu numai celor trei ofertanţi, dar şi organismelor judeţene", ne-a declarat consilierul local Bogdan Alexandru Dabija, membru al amintitei comisii. Colegul său de legislativ, Ştefan Dumitrache, s-a declarat impresionat de documentaţia prezentată de către câştigătorul licitaţiei, pe care a caracterizat-o drept "completă, riguros şi corect structurată, în conformitate cu cerinţele legii, preluate şi în caietul de sarcini". Din aceeaşi sursă am mai aflat şi care este nivelul subvenţiilor acordate pentru crescătorii de animale care le păşunează la munte în perioada de vară: "Referindu-ne strict la cazul nostru, păşunea de la Podul Giurgiului, subvenţia pe suprafaţă este de 255 euro/ha, iar pe cap de ovină reproducătoare este de 17 euro, iar pentru nereproducătoare, de 13 euro". 

După cum se ştie, a doua licitaţie pentru păşunea alpină de la Năneasa se va desfăşura imediat după 2 mai, deoarece prima a fost anulată. Deocamdată sunt înscrişi doi ofertanţi - Amalia Cristescu şi Nicolae Petrescu. "Nu este exclus să mai apară şi alţi ofertanţi de ultim moment, căci regulamentul permite! Criteriul de adjudecare al licitaţiei este cel cunoscut - oferta financiară cea mai mare", a precizat Ştefan Dumitrache.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!a

Pin It