Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 12:52

Cetăţeanul de onoare al municipiului Curtea de Argeş, Florian Florică, felicitat public înainte de căsătorie!

În deschiderea şedinţei ordinare pe această lună, marţi, în Sala Mare s-a desfăşurat un eveniment festiv emoţionant. Primarul Constantin Panţurescu a ţinut să-l felicite împreună cu viceprimarul Gabriel Jubleanu pe canotorul Florian Florică, sportivul care în anul 2004 era onorat pentru rezultatele deosebite obţinute cu titlul de "Cetăţean de onoare" al acestui oraş. Festivitatea a fost prilejuită de faptul că tânărul a decis să-şi întemeieze o familie şi va avea nunta la sfârşitul acestei săptămâni. În aplauzele asistenţei, conducerea executivă a administraţiei publice locale a înmânat tinerei perechi un buchet de flori şi i-a urat CASĂ de PIATRĂ. "Peste cinci legislaturi, sper să înmânez şi fiului acestei familii titlul de Cetăţean de onoare!", a glumit primarul Panţurescu în modul în care îi este propriu. "Şi noi sperăm că n-o veţi face din calitatea de primar!", i-a replicat - la fel de inspirat - consilierul liberal Mădălin Marinescu, poate şi pentru a păstra în curtea formaţiunii sale politice recordul de trei mandate consecutive de primar adunate de prof. Gheorghe Nicuţ în perioada 1996-2008. Florian Florică a lăudat, la rându-i, noua administraţie municipală pentru modul în care se îngrijeşte de sport, exemplificând cu proiectatele bazine de înot, care se vor adăuga sălilor şi terenurilor de sport din Curtea de Argeş. Totodată, a spus că în ultimii ani a fost la Constanţa, unde a practicat în continuare sportul, îndemnându-i pe cei prezenţi să-şi îndrepte copiii spre mişcare şi, implicit, spre o creştere armonioasă şi sănătoasă. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It