S-a defrişat ilegal în zona Ghiţu-Molivişu!
În data de 20 februarie a.c., Consiliul Judeţean Argeş a înaintat către Garda Forestieră de Mediu Ploieşti o adresă prin care solicita un răspuns legat de modul în care s-au făcut defriţările în zona Ghiţu-Molivişu, zona pârtiei de schi Molivişu, existând suspiciuni că, în zonă, s-au făcut defrişări ilegale. La două luni de la înaintarea adresei, Garda Forestieră de Mediu Ploieşti a răspuns Consiliului Judeţean Argeş, confirmând suspiciunile:
- Au fost constatate tăieri ilegale de arbori în zona pârtiei Molivişu. A fost afectată o suprafaţă de 9.000 mp prin defrişarea vegetaţiei forestiere fără drept (ilegal), decopertarea stratului de pământ de la suprafaţă, terasarea surprafeţei defrişate şi decopertate şi realizarea de construcţii ilegale în zonă. Pe această suprafaţă a fost amplasată fundaţia staţiei de plecare a instalaţiei de transport prin cablu şi doi stâlpi ai instalaţiei. Suprafaţa afectată nu face obiectul scoaterii definitive din fondul forestier naţional a celor 11,4 ha necesare realizării pârtiei de schi, scoatere care a fost aprobată prin H.G. nr. 448/2014.
- Au fost constatate tăieri ilegale de arbori, ca urmare a lucrărilor efectuate la drumul forestier Dosul Ghişului/Molivişu, pentru lărgirea acestuia. Acest drum forestier, a cărui suprafaţă a fost retrocedată comunei Arefu, a rămas ca mijloc fix în inventarul Ocolului Silvic Vidraru - Direcţia Silvică Argeş.
- Suprafaţa de 11,4 ha adusă în compensare, în urma scoaterii definitive din fondul forestier a suprafeţei necesare construirii pârtiei de schi Molivişu, nu a fost împădurită în două sezoane de vegetaţie de la data aprobării scoaterii, fiind încălcate atât prevederile Codului silvic, cât şi ale hotărârii de guvern.
Toate aceste nereguli au fost constatate în urma unui control efectuat în perioada 22.03-07.04.2017.
Concluzia adresei primite de la Garda Forestieră de Mediu Ploieşti este aceasta: sunt indicii temeinice cu privire la săvârşirea unor infracţiuni (tăieri ilegale de arbori, reducerea fondului forestier), urmând a se încheia procese verbale de sesizare din oficiu şi constituirea de dosare penale, care vor fi instrumentate de poliţiştii în cauză, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Curtea de Argeş.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
