Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 13:05

Prioritate zero la Şuici: buna gospodărire a resurselor proprii!

Aceasta este grija cotidiană a edililor locali, în frunte cu primarul Constantin Iatagan, în condiţiile în care bugetul votat, de peste 30 miliarde lei vechi, nu este pe măsura speranţelor impuse de nevoi. "Trebuie să achităm unele restanţe la lucrările de construcţie a noului sediu al administraţiei publice locale, în sumă de circa 1 miliard lei vechi. Acolo mai avem de lucru la finisări şi la branşarea clădirii la utilităţi, construcţia gardului şi alte elemente. Ne-am dori să facem recepţia şi inaugurarea prin lunile iulie sau august. Din fericire, avem asigurată funcţionarea administraţiei pe tot anul, iar pe partea de dezvoltare, am accesat fonduri europene de circa 1 milion de euro, pe Măsura 7.2, pe un proiect de reabilitare şi modernizare a drumurilor comunale şi vicinale din Şuici şi Rudeni. De asemenea, avem depuse şi alte proiecte la Ministerul Dezvoltării, prin care sperăm să obţinem finanţări pe O.G. nr. 28. Încercăm să ne gospodărim cât mai bine şi resursele proprii, pentru că altfel nu vom putea rezolva problemele cu care se confruntă comunitatea locală", a mărturisit primarul Iatagan.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It