Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 13:07

Revigorarea comunei - prioritatea edililor din Poienarii de Argeş

Aceasta a fost una dintre ambiţiile lui Dragoş Boncea în momentul în care a câştigat primul mandat de primar, în anul 2012. Descendent al unei familii cu adânci rădăcini în pământul locului, a revenit după câţiva ani de muncă în străinătate animat de gândul salvării comunei natale de la pieirea spre care se îndrepta, câtă vreme perspective nu se întrevedeau, tinerii se îndreptau spre alte meleaguri, iar comunitatea locală îmbătrânea pe zi ce trecea. Modul în care s-a organizat noul primar, care a făcut echipă bună cu vicele Cornel Panţeru, a reînviat speranţele locuitorilor că ar putea trăi şi vremuri mai bune. Dovadă ar fi faptul că şi alţi tineri au revenit la vetrele părinteşti şi au început să-şi construiască noi case, semn că intenţionau să nu rămână departe de ai lor pentru totdeauna. Buna administrare a treburilor comunei s-a tradus prin creşterea încasărilor la bugetul local, stingerea datoriilor vechi şi respectarea strictă a legislaţiei de către toţi cetăţenii.

"Avem pentru acest an un buget votat care se ridică în totalitate la circa 12,30 miliarde lei vechi, avem funcţionarea asigurată, dar pentru dezvoltare rămâne destul de puţin - cam 2,30 miliarde lei vechi. Ne salvăm prin faptul că am avut un excedent de aproximativ 1,23 miliarde lei vechi, bani pe care îi vom folosi la demararea lucrărilor de înfiinţare a reţelei de apă şi de canalizare din satul Tomuleşti, cu o lungime de vreo 3 km. Acolo mai avem cam 20 gospodării active, dar zona se revigorează, căci a apărut mănăstirea, o plantaţie particulară de afine intrată pe rod şi, mai nou, acolo s-au cumpărat terenuri pentru alte exploataţii agricole, inclusiv ferme de animale, pe care vor să le înfiinţeze nişte tineri ce urmează să se întoarcă din Marea Britanie. Deci, avem semne bune în ceea ce priveşte salvarea acestui sat de la pieire! Vom încerca să ne descurcăm cu ce avem, să gospodărim cât mai raţional resursele de care dispunem şi să facem din Poienarii de Argeş un loc unde mai multor oameni le-ar plăcea să trăiască!", a încheiat primarul Boncea.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It