Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 13:10

Arhitectul şef Băşoiu, "într-o clipă de sinceritate": "Eu mă ghidez după schiţă, n-am nevoie să merg în teren!"

Momentul s-a consumat într-o şedinţă a Consiliului Local Curtea de Argeş. Atunci, consilierul local Ionel Păunescu n-a ratat prezenţa şefului Direcţiei Arhitect Şef şi l-a cam "băgat la colţ" cu întrebările şi cu modul de lucru, care - evident - îl nemulţumea. Agasat, titularul postului, inginerul constructor Cătălin Băşoiu, a dat acel răspuns care i-a făcut să se crucească pe aleşii comunităţii. După acea şedinţa A.G.A. de la Salubritate Publică Urbană, Ion Şerban l-a întrebat pe primarul Constantin Panţurescu, dacă în anii în care era consilier local şi conducea Comisia de Urbanism a legislativului, se ducea sau nu la la faţa locului, ca să vadă dacă solicitările depuse pentru autorizaţii de construire erau sau nu justificate şi dacă se încadrau în prevederile legii. "Nu ştiu dacă au fost două-trei situaţii în care nu ne-am dus acolo membrii comisiei, şi asta pentru că ştiam foarte bine cum se prezentau lucrurile". "Mulţumesc, m-am lămurit!", a spus Şerban, care nu părea deloc încântat că putea exista un specialist în administraţia municipală care să dea autorizaţii numai pe baza studierii schiţelor. Totuşi, toţi cei care au avut de-a face cu Cătălin Băşoiu susţin că este de o scrupulozitate de-a dreptul enervantă în ceea ce priveşte respectarea ad-literam a prevederilor legale. La nivel de fabulă, aceştia chiar spun că este în stare să ceară aviz şi pentru a bate un cui în gardul de la grădină!...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It