Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 20:12

La Ziua comunei de sub Vârful Frunţi, fiii satului din Sălătrucu au strâns rândurile

În prima duminică din luna lui Cuptor, sumedenie de oameni s-au îndreptat spre Căminul Cultural, unde era programată cea de-a zecea sărbătorire a zilei istoricei localităţi de pe malurile năvalnicului Topolog. Fiii satului au venit de pe unde i-a risipit viaţa, ca să fie alături de cei ce păstrează încă focul nestins în vetrele străbune. Majoritatea celor veniţi de departe n-au uitat să treacă să aprindă câte o lumânare la căpătâiul celor trecuţi la cele veşnice, după care s-au alăturat părinţilor şi bunicilor care erau aşteptaţi de oficialităţile comunei, în frunte cu primarul Nicolae Langer şi vicele Constantin Olteanu la modernul edificiu de lângă sediul administraţiei publice locale. Oamenii aceştia par să fi împrumutat ceva din tăria bazaltului pe care stau munţii dimprejur, având rădăcini adânci precum semeţii stejari ce stau stavilă pământului să nu se prăvălească în undele râurilor. Neclintiţi şi indescifrabili faţă de cei pe care nu-i simt a fi de-ai lor, dar având o căldură sufletească incredibilă faţă de cei spre care-şi deschid uşile sufletelor, au o demnitate aparte - rodul experienţelor din care au priceput din anii copilăriei că viaţa nu pune ceva pe tavă celui ce nu merită. Iar răbdarea celor mai vârstnici impune evident şi generaţiilor mai tinere, care au un respect deosebit pentru cei vârstnici, dovedind că valorile perene ale acestui neam se păstrează cel mai bine în lumea satului românesc.

Oaspeţi de onoare

Cu câteva minute înainte de ora fixată au descins la Sălătrucu liderul PSD Argeş, senatorul Şerban Valeca, însoţit de colegul din conducerea filialei argeşene, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Ion Mînzînă. Deputatul ales în colegiu, Radu Vasilică, a absentat, trasându-i probabil sarcina de a-l reprezenta bunului său amic, consilierul judeţean Marius Nicolaescu. Toţi au fost întâmpinaţi cu respect de cei prezenţi şi au fost conduşi în sala de spectacole a instituţiei de către primarul Langer. Acolo au fost primiţi cu aplauze, în momentul în care au fost prezentaţi de către şeful administraţiei locale. N-au lipsit prietenii vechi, precum primarii Gabriel Popa (Albeştii de Argeş), Niculaie Dragnea (Băiculeşti), Cristian Ciobanu (Cepari) şi Constantin Iatagan (Şuici). 

"Nu s-a măcinat nisip la moara vorbelor!"

Aşa a caracterizat ceva mai târziu unul dintre bătrânii care văzuseră destule la viaţa lui. Omul era foarte mulţumit că oficialităţile nu se lungiseră la vorbe şi promisiuni politicianiste, ci rostiseră vorbe simple şi urări în care simţiseră sinceritatea: "Dacă nu simt nevoia să ne ducă cu preşul vorbelor goale, înseamnă că încă ne respectă şi cei mari. Pe primar nu-l bănuim de aşa ceva. Îl ştim de mic: ăstuia pe unde-i iese vorba, îi iese şi sufletul! De-aia l-am şi tot reales, că a făcut tot ce-a zis şi o să facă şi pe mai departe". Şi avea dreptate, pentru că Nicolae Langer făcuse un bilanţ scurt al realizărilor, amintindu-le cum arăta comuna în anul 2004, când primise primul mandat de primar, punând acea imagine faţă în faţă cu cea actuală şi schiţând obiectivele pentru următorii patru ani, când se va încheia modernizarea reţelei de apă potabilă, canalizarea şi modernizarea străzilor şi uliţelor care, în mare parte, vor fi asfaltate. 

Preşedintele Valeca le mulţumise oamenilor pentru încrederea acordată echipei PSD la alegerile locale şi îi felicitase pentru opţiunea la primar, rugându-i să acorde partidului încrederea prin voturi şi la parlamentare, ca să poată forma guvernul şi să ajute comunitatea locală. 

Vicepreşedintele judeţean, Ion Mînzînă, nu s-a lăsat mai prejos şi a invocat lunga relaţie cu primarul Langer, cu care fusese pe aceeaşi baricadă şi, după o despărţire temporară, sunt iarăşi alături: "Am fost la prima ediţie a Zilei comunei, la unele am lipsit din motive temeinice, dar astăzi sunt bucuros că sunt lângă dvs.". Şi acesta i-a asigurat pe cei prezenţi de sprijinul constant pe care-l vor primi din partea instituţiei pe care o reprezenta. De asemenea, a înmânat o diplomă de excelenţă pentru Consiliul Local şi primarul Langer, semnată de preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, dr. Dan C-tin Manu.

Cinste lor!

Potrivit tradiţiei, şi anul acesta au primit prinos de respect din partea comunităţii nu mai puţin de 26 consăteni, cărora li s-au înmânat diplome şi premii în sumă de câte 300 lei. Primii 10 au reprezentat cinci familii care au împlinit 50 ani de convieţuire exemplară pentru cei tineri, împărţind bunele şi relele, plantând pomi, clădind case şi crescând copii care să le ducă neamul mai departe. Strânsa legătură cu urmaşii a fost dovedită de prezenţa acestora lângă ei. Iată cele cinci familii premiate, în ordine alfabetică: Filofteia şi Ion Gheorghe, Aurelia şi Vasile Rotaru, Ioana şi Ion Moloiu, Maria şi Ion Păun şi Maria şi Aurelian Mândrilă.

N-au fost uitaţi nici decanii de vârstă ai comunităţii - 16 persoane născute în anul 1933 -  care au ajuns la venerabila vârstă de 83 ani: Gheorghiţa Chinceanu, Nicolae Frunţeanu, Filoftia Gherman, Gheorghiţa Ogradă, Maria Ogradă, Gheorghiţa Radu, Maria Safta, Alexandru Stama, Florea Traşcă, Filoftia Călina, Maria Olteanu, Ion Beznea, Elena Bondoc, Nicoliţa Buşcu, Maria Solomonescu şi Ioan Stăticescu. De reţinut ar fi faptul că la premiere a participat şi celălalt vicepreşedinte al Consiliului Judeţean, Simona Brătulescu (ALDE), care a completat angajamentele de sprijin anunţate anterior de oficialităţile judeţene venite de la Piteşti. 

Masă şi petrecere comună

Sala căminului a fost destul de vastă pentru a permite aranjarea unor mese pentru prânzul sărbătoresc, pentru pregătirea căruia au trudit în spaţiile special amenjate maeştrii bucătari locali, care au făcut să sfârâie şi grătarele pe care s-au perpelit cu artă frigăruile şi vestita pastramă din care cineva remarca la masa oficialităţilor că ar fi făcut şi deliciul boierilor care în pragul secolului al XVII-lea îşi aleseseră aici, pe Valea Topologului, urmaş la tronul lui Mihai Viteazul, pe Radu Şerban, al cărui nume îl poartă şcoala din centrul Sălătrucului. Fără fasoane, oficialităţile s-au aşezat la mese printre oameni şi s-au bucurat, ca într-o mare şi unită familie, de programul artistic al ansamblurilor "Hora" din Albeşti şi "Cetina Munţilor", din Sălătrucu - ambele aflate sub sub bagheta vrăjită a maestrului Ilie Stelian. Costumele populare, dansurile vechi, soliştii - între care au strălucit Ramona Ene, Mădălina Lupu şi George Mărgineanu - au făcut deliciul mesenilor, care au dat cuvenita preţuire roadelor pământului obţinute prin munca lor. S-au rostit urări de viaţă lungă pentru comuna multiseculară şi oamenii ei şi cei mai mulţi participanţi la sărbătoare şi-au dat întâlnire la ediţia a unsprezecea.

Pin It