Preşedinţii comisiilor de specialitate ale legislativului municipal din Curtea de Argeş




Validarea noii administraţii municipale a coincis şi cu stabilirea componenţei comisiilor de specialitate care vor funcţiona în cadrul Consiliului Local. Membrilor acestora le-a revenit sarcina de a-şi alege preşedintele şi secretarul. Astfel, Comisia Economică şi-a păstrat preşedintele din precedentul mandat, pe Ştefan Dumitrache. În componenţa ei mai intră consilierii locali Gheorghe Andreescu, Ana Răduţu (toţi de la PSD), Cristian Mitrofan (PNL) şi Emelian Oreviceanu (ALDE). Viorel Popescu va conduce Comisia de Urbanism, ajutat de viceprimarul Gabriel Jubleanu şi Ana Maria Rovenţa (toţi de la PSD), Mădălin Marinescu (PNL) şi Marius Deaconu (PAM). Ion Şerban (PAM), care a condus în mandatul 2012-2016 Comisia Juridică, a rămas în componenţa ei, dar preşedinte a fost ales Răzvan Bădescu (PSD). Lor li s-a adăugat colega de partid a juristului de la AQUATERM, Loredana Stancu. Lui Ion Păunescu (PAM) i-a revenit conducerea Comisiei de Învăţământ, Cultură, Culte, din care mai fac parte prof. Gheorghe Molea şi dr. Jean Chefani. Comisia de servicii va fi condusă de către Bogdan Alexandru Dabija (UNPR), care va activa împreună cu colegii Maria Dicu (PSD) şi Doru Georgescu (PNL). Chiar şi la o analiză fugară a componenţei şi conducerii acestor comisii, este evident că s-a încercat să se asigure un echilibru atât prin repartizarea consilierilor acolo unde s-a considerat că pot da randament maxim, cât şi prin oferirea posturilor de conducere şi altor formaţiuni politice prezente în legislativ. Cu siguranţă, nu s-a reuşit să se mulţumească toată lumea, dar probabil nici n-au existat asemenea ambiţii. Oricum, la prima vedere sunt comisii lucrative, care pot genera speranţe întemeiate în ceea ce priveşte rezultatele.
