Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 19:14

Noua administraţie şi-a intrat în pâine la Şuici

 

Validarea administraţiei publice locale rezultată din alegerile desfăşurate la începutul lunii iunie s-a realizat la primul termen, fără probleme, în ziua de Sânziene. Şi asta pentru că PSD, în frunte cu primarul Constantin Iatagan, reales pentru al patrulea mandat, şi-a asigurat 8 din totalul de 11 mandate de consilieri locali. Mai mult, şi-a primenit şi rândurile cu 3 noi aleşi, ridicând la 5 prezenţele debutanţilor în legislativ. În componenţa acestuia au intrat următorii: Cateluţa Marinescu (nouă, aleasă în funcţia de viceprimar fără probleme), Constantin Oprescu, Ion Rudeanu, Constantin Sorin Niţă, Constantin Şerban, Mihai Matei (nou), Nicolae Tălăban (idem) şi Gheorghe Hirică - toţi de la PSD; Delia Săvulescu (PMP); Ion Oproiu (PAM - nou); Mihai Mieilă (PNL - nou). "Avem consilieri locali foarte buni, ne-am dublat numărul doamnelor din legislativ, iar faptul că vin din urmă tinerii cu putere de muncă nu poate decât să ne bucure. Cred că putem să ne desfăşurăm o activitate eficientă în acest mandat în care avem multe investiţii de finalizat, cum ar fi cele de la reţelele de alimentare cu apă de la Ianculeşti şi Paltenu, aflate în stadiu final, căci mai avem ceva de realizat la acostamentul drumului spre Ianculeşti, de la reţelele de canalizare de la Şuici şi Rudeni finanţate pe OG nr. 28 ori de la noul sediu al administraţiei publice locale - ca să le punctez numai pe cele aflate la ora aceasta pe ordinea de priorităţi. Noi, cei aleşi să slujim comunitatea locală, ştim ceea ce trebuie să facem întocmai şi la timp", a concluzionat primarul Iatagan.

 

Pin It