Casa Națională de Asigurări de Sănătate intenționează să modifice regulile privind analizele medicale gratuite

Pacienții vor avea acces la analize medicale de bază, decontate, pe tot parcursul lunii, nu doar în primele zile. Plafoanele de la laboratoare private vor fi eliminate.
CNAS a explicat că sunt cazuri în care rămân bani necheltuiți la anumite laboratoare, trebuie făcute reechilibrări de buget, toate acestea în detrimentul pacientului.
Este vorba despre distribuirea inegală a solicitărilor între laboratoare. Pacienții așteaptă în unele situații până luna următoare pentru a face analizele sau sunt nevoiți să le plătească, pentru că fondurile se termină rapid la unele laboratoare.
Nu va fi majorare de buget privind fonduri alocate pentru analize medicale gratuite. Șeful CNAS a precizat că vor fi stabilite frecvențe optime pentru circa 100 de analize incluse în pachetul de bază.
Vor avea prioritate pacienți care au nevoie mai repede de un diagnostic, prin pachete standardizate pe afecțiuni. Bolnavii cronici sau cei cu simptome acute vor fi primii pe listă. Măsura va fi extinsă și pentru investigațiile medicale imagistice, cum sunt CT și RMN.
